Стефан Дражиќ

Стефан Дражиќ ( Serbian Cyrillic  ; роден на 14 август 1992 година) е српски фудбалски напаѓач, играјќи за Диосјаги .

Клупска кариераУреди

Раднички ОбреновацУреди

Драчиќ започнал да игра фудбал со ФК Обреновац 1905 подоцна бил во младинските селекции на Црвена звезда во Белград 2 години.[1] Следно се врати во Обреновац и се приклучи на Раднички, каде што ја заврши младинската кариера, а после тоа се приклучи на првиот тим за сезоната 2008-09 . Направи 12 настапи во лигата и постигна 4 гола, иако имаше 16 години.[2] По првата сениорска сезона, тој беше поискусен и беше поконстантен во првиот состав. За сезоната 2009-10, Драчиќ настапи на 26 натпревари и постигна 6 погодоци. За сезоната 2010-11, тој забележа 28 настапи и постигна 7 гола. Тој беше номиниран за човек на натпреварот 3 пати. Во новата сезона, за разликата од претходната, тој одигра уште еден натпревар и постигна еден гол повеќе, па ја заврши сезоната 2011–12 со 29 настапи и 8 погодоци. Петтата сезона со клубот од Обреновац беше најдобра за Стефан Драчиќ. По 25 гола во лигата во претходната кариера, за сезоната 2012–13 постигна 21 гол во 29 натпревари и беше именуван како човек на натпреварот 9 пати со просечна оценка 7,43.

ВождовацУреди

Драчиќ се приклучи на ФК Вождовац во јуни 2016 година.[3] Тој го постигна својот прв гол за новиот клуб во вториот натпревар од сезоната 2016–17 на српската Суперлига, против Рад .[4] Во текот на есента истата година, Драшиќ постигна гол и против Младост Лужани на 20 август и против Ињаја во куп натпревар, одигран на 21 септември 2016 година. Откако Илија Столица го замени Братислав Žивковиќ како тренер на ФК Вождовац, Драчиќ ги започна следните 2 натпревари од клупата. Враќајќи се во првиот состав, Драшиќ постигна гол и забележана асистенција за победа од 2-1 на гостувањето кај Борац Чачак, одиграна на 30 ноември 2016 година, исто така номиниран за играч на теренот.[5] Драчиќ беше избран за човек на натпреварот во победата со 4: 1 против Војводина на 1 април 2017 година, постигнувајќи гол и фаулиран за директен слободен удар .[6] Тој исто така постигна гол на следниот натпревар, против неговиот екс-клуб Јавор Ивањица .[7]

МехеленУреди

На 7 јули 2017 година, Драшиќ потпиша тригодишен договор со белгискиот тим Мехелен .[8] Тој постигна гол на своето деби за нов клуб за 1: 1 против Стандард Лиеж на 30 јули 2017 година.[9]

МежоковешУреди

На 5 мај 2018 година, тој го постигна првиот гол на отварачкиот натпревар на Стадионот Диоскири во сезоната 2017-18 Немзети Бајноксаг I против Диосгири ВТК .[10]

Чангчун ЈатаиУреди

Драчиќ се приклучи на клубот Чангчун Јатаи во Кинеската Лига еден во јули 2019 година,правејќи асистенција на неговото деби, победа од 3: 1 на гостувањето кај Неи Монгол ongонгју .[11]

Статистика за кариераУреди

КлубУреди

Обновено на 19 May 2019[12]
Настапи и голови по клуб,сезона и натпревар
Клуб Сезона Лига Куп Интернационално Друго Вкупно
Дивизија Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови
Раднички Обреновац 2008–09[2] Лига Белград 12 4 12 4
2009–10 26 6 26 6
2010–11 28 7 28 7
2011–12 29 8 29 8
2012–13 29 21 29 21
Вкупно 124 46 124 46
Јавор Ивањица 2013–14 Суперлига 25 4 1 0 26 4
2014–15 Прва Лига 30 13 1 0 31 13
2015–16 Суперлига 36 7 6 1 42 8
Вкупно 91 24 8 1 99 25
Вождовац 2016–17 Суперлига 34 8 2 1 36 9
Мехелен 2017–18 Прва Дивизија А 16 1 1 0 17 1
Межоковеш 2017–18 НБ 1 11 3 0 0 11 3
2018–19 31 11 5 3 36 14
Вкупно 42 14 5 3 47 17
Вкупно во кариера 307 93 16 5 323 98

Користена литератураУреди

 1. „Ivanjica to ne pamti – dve nedelje na vrhu tabele!“. mozzartsport.com. 17 August 2015. Посетено на 18 August 2015.
 2. 2,0 2,1 „Drazic, Stefan“. srbijafudbal.com. Посетено на 3 December 2016.
 3. „Вождовац довео осморицу нових играча, отишла десеторица“. Sportski žurnal. 16 June 2016. Посетено на 20 June 2016.
 4. „2.Kolo: Rad - Voždovac“. Serbian SuperLiga official website. 30 July 2016. Архивирано од изворникот на 2016-10-02. Посетено на 7 August 2016.
 5. „Igrač kola: Sjajna partija Stefana Dražića u pobedi zmajeva nad čačanskim Borcem“. Serbian SuperLiga official website. 2 December 2016. Архивирано од изворникот на 2016-12-20. Посетено на 3 December 2016.
 6. „VOŽDOVAC – VOJVODINA 4:1 (2:0)“. FK Voždovac official website. 1 April 2017. Посетено на 3 April 2017.
 7. „Dražić presudio, Voždovac u plej ofu“. FK Javor Ivanjica official website. 9 April 2017. Посетено на 12 April 2017.
 8. „Nieuwe spits voor KVM: Stefan Drazic tekent“. KV Mechelen official website. 7 July 2017. Посетено на 8 July 2017.
 9. „Savršeni debi Stefana Dražića protiv Standarda, "Beli" sve upropastio (VIDEO)“. mozzartsport.com. 30 July 2017. Посетено на 30 July 2017.
 10. „2017–18 Nemzeti Bajnokság I: Diósgyőr 0–1 Mezőkövesd“. Soccerway.com. 5 May 2018.
 11. „2019 China League One: Nei Mongol Zhongyou 1–3 Changchun Yatai“. Soccerway.com. 27 July 2019.
 12. Стефан Дражиќ на soccerway

Надворешни врскиУреди