Стенвајк е град во Холандија во покраината Оверејсел. Градот се наоѓа во општината Стенвајкерланд. Тој е најдолгиот град во целата општина.

Стенвајк, Оверејсел, Холандија
град
Бастион на утврдувања околу стариот град
Бастион на утврдувања околу стариот град
Грб на Стенвајк, Оверејсел, Холандија
Грб
ЗемјаХоландија
ПокраинаОверијсел
ОпштинаSteenwijkerland
Население (1 January 2007)18,655

Стенвајк ги добил градските права во 1327 година. За време на осумдесетгодишната војна (1568–1648) беше освоен од страна на Шпанците во, 1581 година, но после опсадата на Стенвајк во 1592 година бил повратен од страна на Холандија во 1592 година.

Стенвајк беше посебна општина до 2001 година, кога се спои со Бредевиеде и Ијселхам. Новата општина прво беше наречена "Стенвајк", но подоцна беше преименувана во 2003 година во "Стенвајкерланд".[1]

СообраќајУреди

Железничка станица: Стенвајк железничка станица

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. Ад ван дер Мер и Оно Бонстра, Именик на општините во Холандија, KNAW, 2006

Надворешни врскиУреди

Координати: 52°47′N 6°07′E / 52.783° N; 6.117° E / 52.783; 6.117


Предлошка:Overijssel-geo-stub