Стевче Стевановски

Стевче Стевановски (Добромири) — агроном и градоначалник на Општина Новаци од 26 октомври 2021 година.[1]

Стевче Стевановски
Градоначалник на Општина Новаци
На должноста
Стапил
26 октомври 2021
Претходник Љубе Кузманоски
Лични податоци
Роден(а) Добромири, Македонија
Партија ВМРО-ДПМНЕ
Професија агроном
Вероисповед Православен христијанин

Животопис уреди

Стевче Стевановски е роден во село Добромири Општина Новаци. По вокација е дипломиран земјоделски инженер – агроном магистрант на насоката Производство на тутун на Институтот за тутун во Прилеп.

Со сопругата и трите деца живее во родното село.[2]

Наводи уреди

  1. „Стевче Стевановски ја презеде градоначалничката функција во Новаци“. BITOLA NEWS. 26 октомври 2021. Посетено на 12 декември 2021.
  2. „Стевче Стевановски“. ОПШТИНА НОВАЦИ. Посетено на 12 декември 2021.
Политички функции
Претходник
Љубе Кузманоски
Градоначалник на Општина Новаци
2021–
Наследник
'