Старбакс (Nasdaq: SBUX) — меѓународен синџир на кафе и кафулиња, со седиште во Сиетл, Вашингтон. "Старбакс" е најголемата кафуле компанија во светот, со 17.009 продавници во 50 земји, меѓу кои над 11 000 во САД, над 1 000 во Канада, а над 700 во Велика Британија. Старбакс продава цедено сварено кафе, топли пијалаци базирани на еспресо, други топли и ладни пијалоци, зрна од кафе, салати, топли и ладни сендвичи и панини, колачи, грицки, и предмети, како на пример чаши. Преку одделот на Старбакс за забава и брендот Hear Music, компанијата исто така пазари книги, музика и филм. Многу од производите на компанијата се сезонски или специфични за локацијата на продавницата. Сладолед и кафе од брендот на "Старбакс се исто така достапни и во продавниците за храна. Од основањето на Старбакс во Сиетл, по локалното печење и продажба на кафе, компанијата се прошири многу брзо. Во 1990-тите, "Старбакс" отвораше нов магазин секој работен ден, со темпо што продолжува и во 2000-тите. Првата продавница надвор од САД или Канада е отворена во средината на 1990-тите години, и продавниците во странство сега претставуваат речиси една третина од продавниците на "Старбакс". Компанијата планираше да отвори мрежа од 900 нови продавници надвор од САД во 2009 година, но и најави 900 затворања на продавници во САД од 2008 година. "Старбакс" е мета на протести по прашања како фер-трговски политики, работните односи, влијанието врз животната средина, политички погледи, и анти-конкурентските практики.

Starbucks Corporation
ВидPublic
Предлошка:Nasdaq
NASDAQ-100 Component
ISINUS8552441094 Уреди на Википодатоците
ДејностRestaurants
Retail coffee and tea
Retail beverages
Entertainment
ОснованоPike Place Market in Seattle, Washington (март 30 1971 (1971-03-30))
ОсновачJerry Baldwin
Gordon Bowker
Zev Siegl
Седиште
Seattle, Washington
,
U.S.
Испостави
17,009 (FY 2010)[1]
Опслужувани подрачја
50 countries
Клучни личности
Howard Schultz
(Chairman, President and CEO)
ПроизводиWhole bean coffee
Boxed tea
Made-to-order beverages
Bottled beverages
Baked goods
Merchandise
Frappuccino beverages
Smoothies
УслугиCoffee
Доход US$ 10.71 billion (FY 2010)[1]
Оперативен доход
US$ 1.42 billion (FY 2010)[1]
Нето-доход
US$ 945.6 million (FY 2010)[1]
Вкупно актива US$ 6.38 billion (FY 2010)[1]
Вк. капитал US$ 3.68 billion (FY 2010) [1]
Вработени
137,000 (2010)[2]
ПодружнициStarbucks Coffee Company
Tazo Tea Company
Seattle's Best Coffee
Torrefazione Italia
Hear Music
Ethos Water
Мреж. местоStarbucks.com
Starbucks

Историја

уреди

Основање

уреди

Првиот "Старбакс" е отворен во Сиетл, Вашингтон, на 30 март 1971 година од тројца партнери: професор по англиски јазик Џери Болдвин, наставник по историја Цев Сигл, и писател Гордон Боукер. Тројцата беа инспирирани од претприемачот Алфред Пит (кого го познаваа лично) да продаваат висококвалитетни зрна кафе и опрема. Името е земено од Моби Дик;. Откако Пикод (Pequod) беше одбиено од страна на еден од ко-основачите, компанијата беше именувана во прв потпретседател на Пикод (Pequod), Старбак (Starbuck). Од 1971 до 1975, првиот "Старбакс" е на 2000 Вестерн Авењу( 2000 Western Avenue), но потоа се преместува на 1912 Пајк Плејс (1912 Pike Place), каде што останува до денес. Во текот на првата година од работењето, тие купиле зелени зрна кафе од Пит, а потоа почнале да купуваат директно од произведувачите.Претприемачот Хауард Шулц се придружи на компанијата во 1982 година како директор на малопродажба и маркетинг операции, а по посетата во Милано, Италија, тој советуваше дека компанијата треба да го продава своето кафе и еспресо пијалаци, како и зрната. Сиетл стануваше дом на една просперитетна кафе сцена за младите уште по отворањето на последниот Егзит (Exit) во Бруклин во 1967 година. Сопствениците ја отфрлија оваа идеја, сметајќи дека навлегувањето во бизнисот со пијалак ќе го одвлече вниманието на компанијата од својот примарен фокус. За нив, кафето е нешто што треба да се подготви во домот, но тие не даваат бесплатни примероци од претходно направите пијалаци. Сигурно е дека имаше пари да се направи пред-продажба на направените пијалоци, но Шулц започна Ил џорнале( Il Giornale) синџир на кафе-барови во април 1986 година.

Продажба и проширување

уреди

Во 1984 година оригиналните сопственици на "Старбакс", предводени од страна на Џери Болдвин, добија можност за купување на Пит(Peet). Во 1987 година, "Старбакс" се продава на синџирот на Шулц Ил џорнале ", кој ребрендиран како"Старбакс" почнува брзо да се проширирува. "Старбакс" ја отвори својата прва продавница надвор од Сиетл во Ванкувер, Британска Колумбија, и во Чикаго, Илиноис, истата година. Во времето на својата првата јавна понуда на берзата во 1992 година, "Старбакс" порасна на 165 локалитети.

Меѓународната експанзијa

уреди

Старбакс моментално е присутен во повеќе од 55 земји Првата локација на Старбакс надвор од Северна Америка се отвори во Токио, Јапонија, во 1996 година. "Старбакс" влезе на пазарот во Велика Британија во 1998 година, со 83 милиони долари добивка на тогаш 60-излез, англиските Сиетл Кафе, беа ребрендирани како "Старбакс". Во септември 2002 година "Старбакс" ја отвори својата прва продавница во Латинска Америка, во Мексико Сити. Во август 2003 година "Старбакс" ја отвори својата прва продавница во Јужна Америка во Лима, Перу. Во ноември 2010 година, во Централна Америка и главниот град на Ел Салвадор, Сан Салвадор. На 17 Март 2011 година "Старбакс" го отвори својот трет ресторан во Централна Америка и негов прв во Гватемала Сити, Гватемала.

Во април 2003 година, "Старбакс заврши со купувањето од најдоброто кафе од Сиетл и претпријатијата Торефазионе(Torrefazione) од Италија, со што вкупниот број на Старбакс локации ширум светот порасна на повеќе од 6.400. На 14 септември 2006 година, ривалското Кафе Диедрих (Diedrich ) најави дека ќе го продаде поголемиот дел од својата компанија во сопственост на продавници на "Старбакс". Ова вклучува продажба на синџирот на Кофи Пипл(Coffee People). Старбакс ги претвори локациите на Диедрих и Кофи Пипл во свои локации, и покрај тоа што локациите на Кофи Пипл во аеродромот во Портланд беа исклучени од продажба.

Многу книжарници имаат Старбакс лиценцирани продавници во нив, вклучувајќи ги и Barnes & Noble во САД, Chapters-Indigo во Канада, Livraria Saraiva и Fnac во Бразил и B2S во Тајланд.

Локацијата на "Старбакс" во поранешната царска палата во Пекинг, е затворена во јули 2007 година. Кафулето беше извор на тековните контроверзи од неговото отворање во 2000 година со протестанти кои се противат дека присуството на американскиот синџир на оваа локација "е газење на кинеската култура." Исто така, во 2007 година, "Старбакс" ги откажа плановите за проширување во Индија,, но ја отвори својата прва продавница во Русија, десет години по првата регистрација на својата трговска марка. Во 2008 година, "Старбакс"ја продолжува својата експанзија, во Аргентина, Бугарија, Чешка и Португалија. Во Буенос Аирес беше отворена најголемата продавница "Старбакс" во Латинска Америка. Во април 2009 година, "Старбакс" влезе во Полска. Нови продавници ќе бидат отворени и во Алжир. "Старбакс", исто така, на 5 август 2009 година ги отвори своите врати, во Утрехт, Холандија. На 21 Октомври 2009 година беше објавено дека "Старбакс", конечно, ќе се отвори во Шведска, кој започнува во локација на аеродромот во Арланда надвор од Стокхолм. На 16 јуни, 2010 "Старбакс" ја отвори својата прва продавница во Будимпешта, Унгарија.

Во мај 2010 година, Саутерн Сан Хотелс(Southern Sun Hotels) во Јужна Африка најави дека потпишале договор со "Старбакс" со кој ќе им овозможат за производство на Старбакс кафе во нивните хотели во Јужна Африка. Договорот беше направен делумно со цел кафето на "Старбакс" да се служи во земјата во времето за почетокот на ФИФА Светското Првенство 2010 чиј домаќин беше Јужна Африка.

"Старбакс" планира да ја отвори својота трета африкански локација, по Египет и Јужна Африка, во Алжир. А партнерство со алжирската компанија за храна Цевитал(Cevital) ќе му донесе на "Старбакс" отворање на својата прва продавница во Алжир.

Во февруари 2011 година, "Старбакс" официјално започна со продажба на нивните кафиња во Норвешка, но никогаш не отвори своја продавница таму. Наместо тоа, тие снабдуваат норвешки продавници за храна со производи на "Старбакс".

Во јануари 2011 година, "Старбакс" и "Тата Кафе(Tata Coffee), најголемата компанија за плантажи со кафе во Азија, ги објави плановите за стратешки сојуз со донесување на"Старбакс"во Индија подоцна таа година. Старбакс планира да постави продавници во локациите на Тата и хотели во Индија, а исто така да создаваат и печат зрна кафе во Тата Кафе во Кодагу(Kodagu)

Ресторанот експеримент

уреди

Во 1999 година, "Старбакс" експериментирал со ресторани во Сан Франциско преку синџирот ресторани наречени Сиркадиа(Circadia). Овие ресторани беа наскоро "откриени" дека се воведени од "Старбакс и повторно се преназначени во Старбакс

Корпоративно управување

уреди

Орин С. Смит е претседател и извршен директор на "Старбакс" од 2001 до 2005. Претседателот на "Старбакс" Хауард Шулц, зборува дека сигурниот раст не ја разредува културата на компанијата и зборува за заедничката цел на раководството на компанијата да се однесува како една мала компанија. Во јануари 2008 година, претседателот Хауард Шулц ја продолжи неговата улога како претседател и извршен директор по осум години пауза, на местото на Џим Доналд, кој го зел тоа место во 2005 година, но беше побарано да се повлече заради паќањето на продажбата во 2007 година. Шулц има за цел да го врати она што тој го нарекува "специфично "Старбакс" искуство " во лицето на брзато експанзија. Аналитичарите веруваат дека Шулц треба да утврди како да се соочат со повисоките цени на материјалите и зголемената конкуренција од синџирите за брза храна со пониски цени, вклучувајќи ги и "Мекдоналдс" и Исадора 'крофни. "Старбакс" најави дека ќе ги прекине своите топли сендвичи и производи за доручек, првично наменети за лансирање на национално ниво во 2008 година, со цел да се рефокусира на брендот на кафе, но приговорите беа решени и сендвичите продолзија да се произведуваат. На 23 февруари 2008 година, "Старбакс ги затвори своите продавници од 5:30-21:00 по локално време да ги обучи своите баристи(кафе мајстори).

Неодамнешните промени

уреди

Во март 2008 година, Шулц даде неколку најави за акционерите на "Старбакс". "Старбакс", исто така, објави дека компанијата се надева дека ќе влезе на пазарот на енергетските пијалаци. Претходните зрна кафе повеќе нема да се користат, така што за мелење на целите зрна кафе ќе се "донесат аромата, романтиката и театарот " за американските продавници. Компанијата исто така најави добивање на Компанијата за опрема за кафе(The Coffee Equipment Company), производителот на Clover Brewing System(специјално подготвено кафе во Старбакс. Тие во моментов го тестираат овој маркетинг со системот на "свежо цедено" кафе "Старбакс" на шест локации;. три во Сиетл, а три во Бостон."Старбакс" престана со употребата на млеко од хормонски третирани крави(rBGH) во 2007 година.

Во почетокот на 2008 година, "Старбакс" започна со мрежното место Мојата "Старбакс" Идеја, со цел да се соберат сугестии и повратни информации од корисниците. Други корисници да ги коментираат и да гласа за предлозите. Новинарот Џек Шофилд истакна дека "Мојот Старбакс ја претставува целата сладост и светлина на моментот, што јас не мислам дека е можно, без барем многу многу цензура". Мрежното место е овозможено од страна на софтверот Сејлсфорс (Salesforce).

Во мај 2008 година, беше воведена програма за лојалност за регистрираните корисници на "Старбакс" картата (претходно само карта за поклон), со која нудат бакшиш како бесплатен Wi-Fi интернет пристап, е бесплатно млеко од соја и арома сирупи, и слободно дополнување за своето brewed drip coffee. Пристапот за бесплатен Wi-Fi интернет се разликува во различни региони. Корисниците на картичката во САД и Канада имаат 2 часа пристап на интернет преку AT&T во САД и низ Bell Canada во Канада. Во Германија корисници можат да добијат 1 час бесплатен Wi-Fi со ваучер картичка, а во Швајцарија и Австрија клиентите можат да добијат 30 минути на ист начин (преку Т-Мобиле T-Mobile ). Во јуни 2009 година, компанијата најави реконструкција на менито и воведување на салати и печива без високо-фруктозен сируп или вештачки состојки. Овој потег се очекува да ги привлече потрошувачите кои внимаваат на здравјето и парите, а воедно нема да влијае на цените. Најмалку три продавници во Сиетл се "дебрендирани" со отстранување на логото и името на брендот, променувајќи ги во локални кафулиња "инспирирани од"Старбакс"". Првата продавница, (15th Avenue Coffee and Tea),отворена во јули во Капитол Хил по посетата на вработените во Старбакс.Во продавницата се служи вино и пиво, и се планира да биде домаќин на музика во живо и поетски читања. Оваа пракса беше критикуван како"локално-перење", слично на "зелено перење ".

Во септември 2009 година, "Старбакс" во Велика Британија воведе бесплатен Wi-Fi во поголемиот дел од своите места, соработувајќи со Wi-Fi партнер БТ Опензоне (БТ Openzone). Клиентите со"Старбакс" картичка ќе можат бесплатно да се логираат Wi-Fi во продавница со податоците од картичката, а со тоа ги уживаат предностите на програмата за лојалност во линија со САД. Во почеток на јули 2010 година, "Старбакс" планира да понуди бесплатен Wi-Fi во сите свои продавници во САД преку AT & T (AT&T) и информации преку партнерство со Јаху(Yahoo!). Ова е обид да се биде поконкурентен против локалните синџири, кои долго време нудат бесплатен Wi-Fi, и против "Мекдоналдс",кој почна да нуди бесплатен безжичен пристап до интернет во 2010 година. На 30 јуни 2010 година, "Старбакс" соопшти дека ќе почнат да нудат неограничен и бесплатен интернет пристап преку Wi-Fi на клиенти во сите нивни компании сместени во Канада почнувајќи од 1 јули 2010 година.

Една продавница во Сиетл позната по употреба на нови идеи на корпорацијата ќе биде повторно отворена во есента2010 година, со измени на ентериерот и украсувањето и додавање на вино од лозја од северозападниот дел на Тихиот Океан. Машините за Еспресо ќе бидат во средината на продавницата за да се создаде она што "Старбакс" го нарекува "театар на кафето ".

ВИА "Подготвено зовриено" инстант кафе

уреди

"Старбакс" претстави сосема нова линија на технолошки напредни пакети наречени инстант кафе ВИА "Подготвено зовриено" инстант кафе во март 2009 година. Тоа беше прв пат претставено во Њу Јорк, со последователно тестирање на производот, исто така, во Сиетл, Чикаго и во Лондон. Некои Виа вкусови вклучуваат Италијанско печење и Колумбија, кои потоа се изнесени во октомври 2009 година, во САД и Канада со промовирање на Старбакс "предизвик на вкусот" на слепо на инстант наспроти свежо печено кафе. Многу луѓе не би можеле да ја препознаат разликата меѓу инстант и свежо сварено кафе. Некои аналитичари тврдат дека со воведување на инстант кафето, Старбакс ќе девалвира свој сопствен бренд. По успешното лансирање на Виа, тие понудија безкофеинско Италијанско печено кафе како и засладена верзија наречена " ајсд ". Во октомври 2010 година,"Старбакс" го прошири изборот на ВИА со воведување на четири нови засладени верзии: ванила, карамел, цимет и мока. Со сезоната предвид во 2010 година, "Старбакс", исто така, воведе Christmas Blend и безкофеински Christmas Blend. Исто така, на прослава на 40 годишнината Трибуте Бленд ВИА (Tribute Blend VIA) беше воведен во март 2011 година.

Затворање на продавници

уреди

Во 2003 година Старбакс ги затвори сите свои шест локации во Израел, повикувајќи се на "тековните оперативни предизвици"и "тешкото деловно опкружување."

На 1 јули 2008 година, компанијата објави дека затвора 600 свои неразвиени продавници и објави намалување на американските планови за експанзија во услови на растечката економска несигурност. На 29 јули 2008 година, "Старбакс", исто така, намали речиси 1.000 работни места со намера да го зголемат својот профит. 550 од позициите беа отпуштања, а останатите се неисполнети работни места. Овие затворања и отпуштања ефикасно го завршија периодот на компанијата на растот и експанзијата која започна во средината на 1990-тите години.

"Старбакс", исто така, објави во јули 2008 година, дека ќе затвори 61 од своите 84 продавници во Австралија до 3 август 2008. Ник Веилс (Wailes), експерт за стратешки менаџмент на Универзитетот во Сиднеј, коментираше дека "Старбакс " не успеа вистински да ја разбере кафе културата во Австралија.

На 28 јануари 2009 година, "Старбакс" најави затворање на дополнителни 300 не доволно развиени продавници и отстранување на 7.000 работни места. Извршниот директор Хауард Шулц, исто така, најави дека добил одобрение од одборот за намалување на неговата плата. Вкупно, од февруари 2008 до јануари 2009 година, "Старбакс" прекина околу 18.400 работни места во САД и почна затворање на 977 продавници низ целиот свет.

Во август 2009 година, Ахолд најави затворање и ребрендирање на 43 од нивните лиценцирани продавници Старбакс киосци во Стоп анд Шопанд (Stop & Shopand) џиновските супермаркети. Сепак, Ахолд се уште не се откажал од"Старбакс" лиценцираниот концепт, и се планира да отворат 5 нови лиценцирани продавници до крајот на 2009 година.

Небрендирани продавници

уреди

Најмалку три продавници во Сиетл се "дебрендирани" со отстранување на логото и името на брендот, променувајќи ги во локални кафулиња "инспирирани од"Старбакс"". Извршниот директор Хауард Шулц вели дека небрендираните продавници се "лабораторија за"Старбакс". Првата продавница, (15th Avenue Coffee and Tea), е отворена во јули во Капитол Хил. Во продавницата се служи вино и пиво, и се планира да биде домаќин на музика во живо и поетски читања. Иако продавниците беа наречени "Стелт"Старбакс и беа критикувани како "локално-перење", Шулц вели дека "Тоа не беше толку за да се сокрие брендот, туку да се прават работи во тие продавници што ние сметаме дека не е прикладно за "Старбакс ".

2009 Бомбардирањето во Њујорк

уреди

Во околу 03:30 на 25 мај 2009 година, една продавница на "Старбакс" во околија Менхетн во Њујорк Сити, Њујорк, била бомбардирана. Причината била една мала импровизирана експлозивна направа и штетата е ограничена само на надворешните прозорци и клупата на тротоарот ;. немало повредени. Жителите на становите над бомбардирањето беа накратко евакуирани. Полицијата верува дека бомбардирањето може да биде поврзано со сериски самоубиец со работа во Менхетн, бидејќи тоа беше слично и во природата на претходните бомбашки напади во Менхетн во Британскиот конзулат и мексикански, како и со американски воен-регрутирачки центар во Тајмс Сквер. Сепак, 17-годишно момче беше уапсено откако се пофали дека тој ја бомбардирал продавницата за да го имитира филмот Боречки клуб (Fight Club).

Пит (Peet) во дискусии да се продаде на "Старбакс"

уреди

Повеќе извори на вести, вклучувајќи ги ФТ, Бизнис седмица (FT, BusinessWeek), меѓу другите,велат дека Пит(Peet) е во преговори да се продаде на ривалот "Старбакс", но и двете страни одбија да признаат дека разговарале.

Интелектуална сопственост

уреди

Америчкиот бренд "Старбакс", ДОО, е компанија во сопственост на "Старбакс" која моментално држи околу 120 "Старбакс" заштитни патенти и знаци. Се наоѓа на 2525 Старбакс веј (Starbucks Way) во Минден, Невада(Minden, Nevada.)

Компанијата е именуванa еден дел по Старбак (Starbuck), прв пријател на капетан Ахаб е во романот Моби Дик (Moby-Dick), како и по рударскиот камп (Starbo или Storbo) на планината Рениер(Mount Rainier). Според книгата на Хауард Шулц "Излеете го вашето срце: Како Старбакс изгради компанија,чаша по чаша", името на компанијата е изведено од МобиДик, иако не заради мода, како што многумина претпоставуваа.

Меѓународни имиња

уреди

"Старбакс" е меѓународно познат со следниве имиња:

 • земјите во кои се зборува арапски : ستاربكس (транслитерација: stārbaks)
 • Бугарија: Старбъкс (транслитерација: Starbâks)
 • Кина, Хонгконг, Макао, Тајван: 星巴克 Пинин: xīngbākè (星Ксинг значи "ѕвезда", а 巴克 е транслитерација на "-долари")
 • Израел: סטארבקס (транслитерација: sṭārbaqs)
 • Јапонија: スター バックス (транслитерација: sutābakkusu), икратенката スタバ исто така се употребува во сленг
 • Русија: Старбакс (транслитерација: Starbaks)
 • Јужна Кореја: 스타벅스 (транслитерација: seutabeokseu), нона корејски преводи 별다방 (Star-teahouse) исто така се употребува во сленг
 • Квебек, Канада: Кафе Старбакс "кафе [66]
 • Тајланд: ส ตา ร์ บั ค ส์ изговара [SATA ː бак ʰ]

Лого

уреди

Во 2006 година, Валери О'Нил, портпаролка на "Старбакс",рече дека логото е слика на " сирена со двојна опашка". Логото е значително рационализирано на текот на годините. Во првата верзија, која се заснова на "Нордиска" гравура од 17-тиот век, сирената на "Старбакс" е топлес и имала целосно видлива двојна опашка од риба. На сликата исто така имало груба визуелна текстура и била споредувана со митската melusine. Во втората верзија, која беше користена од 1987 до 92, нејзините гради беа покриени од нејзината распуштена коса,но нејзиниот папок е сè уште видлив, а рибјите опашки биле малку исечени. Во третата верзија, која се користи помеѓу 1992 и 2011 година, нејзиниот папок и гради не се воопшто видливи, и останале само траги од рибјите опашки. Оригиналната "резба" лого е преместена во седиштето на "Старбакс" во Сиетл.

На почетокот на септември 2006 година и потоа повторно во почетокот на 2008 година, "Старбакс" привремено го враќа оригиналното кафено лого на хартиените чаши за топли пијалаци."Старбакс" изјави дека ова е направено за да се покаже наследство на компанијата од северозападниот дел на Тихиот Океан и да се одбележат 35 години од бизнисот.Класичното лого предизвика некои контроверзности кои се должат делумно на делот со голите гради на сирена, но привремено освои и малку внимание од медиумите. Старбакс привлече слични критики кога го вратија класичното лого во 2006 година. Логото беше променето кога Старбакс влезе во пазарот на Саудиска Арабија во 2000 година, со отстранување на сирената, оставајќи ја само нејзината круна.Така беше објавено во колоната победник на Пулицерова награда од Колбер I. Кинг во Вашингтон Пост во 2002 година. Компанијата, три месеци подоцна најави дека ќе се користи меѓународното лого во Саудиска Арабија.

Во јануари 2011 година, "Старбакс" најави дека тие ќе направат мали промени во логото на компанијата, со отстранување на текстот на Старбакс околу сирена и проширување на сирената на самата слика.

Пародии и прекршувања

уреди

"Старбакс" е таргет на пародии и имитации на своето лого, и користи законски мерки против она што тој го смета за кршење на неговите права на интелектуална сопственост. Во 2000 година, во Сан Франциско карикатурист Кајрон Дваер(San Francisco cartoonist Kieron Dwyer) е тужен од страна на "Старбакс" за заштита на авторски права и злоупотреба на заштитен знак по креирањето пародија на нивното лого со сирена, и ставањето на насловната страница на еден од неговите стрипови. Подоцна тоа го пласирал и на шолји за кафе, маици, налепници, продавајќи ги на своето мрежно место и во стрип конвенции. Дваер виде дека ако неговата работа била пародија тогаш тој беше заштитен со своето право на слобода на говорот под американскиот закон. Случајот на крајот беше решен надвор од судот, бидејќи Дваер тврдеше дека не е финансиски способен да го издржи судењето со случајот со "Старбакс". Судијата се согласи дека работата на Дваер е пародија и со тоа уживал уставна заштита, но сепак, му беше забрането финансиски да "профитира" од користење на "збунувачки сличен" имиџ на сирената на логото на "Старбакс". На Дваер моментално му е дозволено да покаже слика како израз на слобода на говорот, но тој не може повеќе да ја продаде. Во сличен случај, продавница во Њу Јорк за продажба на налепници и маички со логото на"Старбакс" со зборовите "одеби" (f--k off ) беше тужена од страна на компанијата во 1999 година. Мрежното место анти-"Старбакс" ,(starbuckscoffee.co.uk), кое ги охрабрува луѓето да го изобличуваат логото на"Старбакс" беше префрлена во"Старбакс"во 2005, но оттогаш повторно се појави во www.starbuckscoffee.org.uk. Христијанските книжарници и мрежни места во САД продаваат маици на кои сирената од логото се заменува со Исус и зборовите: "жртвувај се за мене"околу работ.

Други успешни случаи поднесени од "Старбакс" ја вклучуваати победата во случајот во 2006 година против синџирот Xingbake во Шангај, Кина за злоупотреба на заштитен знак, бидејќи во синџирот се користи зелено-бело лого со името што звучи фонетички слично на кинеското за "Старбакс". "Старбакс" не отвори продавници по првата регистрација на својот заштитен знак во Русија во 1997 и во 2002 година руски адвокат успешно поднесе барање да го откаже правото на заштитен знак. Тој потоа го регистрираше името со компанијата Москва и побара 600.000 $ за продажба на заштитниот знак на "Старбакс", но беше донесена пресуда против него во ноември 2005 година. На Сем Бак, кој е сопственик на кафе продавница во Орегон,му се забранува користење на нејзиното име на предниот дел на продавница во 2006 година.

Во 2003 година, "Старбакс" испрати писмо за прекин и откажување до "HaidaBucks Coffee House " во Масет, Британска Колумбија(Masset, British Columbia), Канада. Продавницата е во сопственост од страна на група на млади Хајда(Haida), кои често се нарекува " bucks."По критиките со кои се соочи, "Старбакс" ја намали својата побарувачка откако HaidaBucks го исфрли "coffee house" од своето име.

Други случаи, пак, завршиле против компанијата. Во 2005 година,"Старбакс" го загуби случајот за злоупотреба на заштитен знак против помал продавач на кафе во Јужна Кореја, кој работи под името Старпреја (Starpreya). Компанијата, Elpreya, вели дека Starpreya е именуван по Нордиска божица, Freja, на кои името е изменето за да се олесни изговорот од Корејците.Судот го отфрли тврдењето на "Старбакс", дека логото на Starpreya е премногу слично на нивното лого. Еден сопственик на бар во Галвстон, Тексас, САД доби право да продава "Ѕвездено Бок пиво", по тужбата од страна на "Старбакс" во 2003 година, откако тој веќе го имал регистрано името. Но во 2005 година по пресудата на федералниот суд, исто така, било објавено дека продажбата на пивото мора да биде ограничена на Галвстон, со одлука потврдена од страна на Врховниот суд во 2007 година.

Активните случаи го вклучуваат и спорот околу авторските права за логото на апликацијата за Рат сити ролергрлс(Rat City Rollergirls) од Сиетл во 2008 година. Компанијата тврди дека логото дербилигата на ролери од страна на уметник од Вашингтон е премногу слично на нивното. "Старбакс" побара продолжување за понатамошно испитување на проблемот и евентуално поднесување жалба, која беше дадена од страна на канцеларијата за заштитни марки. На 16 јули 2008 година рокот поминал без дејствување од страна на корпорацијата. "Старбакс" започна акција против бизнис за индиската козметика воден од Шанац Хусеин, откако поднела барање за регистрација на името Starstruck за употреба со кафе и слични производи. Таа рекла дека нејзината цел била да отвори ланец на продавници за продажба козметички производи базирани на кафе и чоколадо. Други го користат логото на "Старбакс" непроменето и без дозвола, како што се кафулиња во Пакистан, кои го користат логото во 2003 година во своите реклами и едно кафуле во Камбоџа во 2009 година, каде сопственикот вели дека "се што сме направиле ние сме направиле со законот "..

Корпоративната општествена одговорност

уреди

Во 2009 година, "Старбакс" го објави годишниот извештај за корпоративна социјална одговорност( Corporate social responsibility).

Влијание врз животната средина

уреди

Во 1999 година, "Старбакс" започна со "Основа за вашата градина" за да го направат нивниот бизнис повеќе еколошки. Со ова му даваат остатоци од кафе на секој барател за компостирање. Иако не сите продавници и региони учествуваат, корисниците може да побараат и да лобираат локалната продавница да започне со пракса.

Во 2004 година, "Старбакс" почна со намалување на големината на нивните салфетки и кесите за чување на отпадоци, како и осветлување на нивниот цврст отпад во производство од 816,5 тони (1.8 милион фунти). Во 2008 година, "Старбакс" е рангиран на15 место на американската Агенција за заштита на животната средина(Environmental Protection Agency) на листа на Топ 25 Грин Пауер Партнери за купување на обновливите извори на енергија.

Во октомври 2008 година, весникот "Сан" (The Sun) објави дека"Старбакс" трошел 23.400.000 литри вода на ден со оставање на чешмата постојано да тече за миење на предмети во мијалник(dipper well) во секој од своите продавници, но ова е често потребно за кодот за јавното здравје.

Во јуни 2009 година, како одговор на загриженоста околу прекумерна потрошувачка на вода, "Старбакс" започнува со употреба на систем за размерно користење на водата. Во септември 2009 година, компанијата работеше со Старбакс продавници во Канада и САД и успешно го применуваа новото решение за заштеда на вода кое ги задоволува државните здравствени стандарди. Ова, наводно, ќе заштедите до 150 литри вода наден во секоја продавница.

Рециклирање

уреди

Прехранбената и лекарската администрација(Food and Drug Administration) на САД го додели првото одобрение за користење рециклирана содржина во паковките за храна и кафе во "Старбакс". Во 2005 година, "Старбакс" ја доби наградата за рециклирани работи од Националната рециклирачка коалиција(National Recycling Coalition Recycling Works Award.)

"Старбакс" купи 2,5 милијарди чаши за продавници низ Северна Америка во 2007 година. 10% од рециклираната хартија што се користи за чашите на "Старбакс" не се рециклира, заради пластичната фолија која го спречува протекувањето од чашите. Пластичните чаши што се користат за ладни пијалоци исто така не можат да се рециклираат во повеќето региони."Старбакс" чашите првично биле направени со користење на пластика 1 (полиетилен терефталат, Пит), но биле преминати кон пластика 5 (полипропилен, ПП). Поранешниот тип на пластични чаши можеше да се рециклира во повеќето региони на САД а другиот не. "Старбакс" ја разгледува можноста за користење на биоразградлив материјал наместо пластични чаши, и го става на тест компостирањето на постојните чаши. Исклучок од ова се продавниците во Винипег, Манитоба, Канада, каде што хартиените чаши се рециклираат за една локална компанија наречена "Wriggler е Wranch", каде што тие се компостираат. Поголемиот дел од продавниците на "Старбакс" немаат канти за рециклирање, а само 1 / 3 од поседуваните продавници рециклирале материјали во 2007. Сепак,оттогаш сенаправени подобрувања,и канти се појавуваат во повеќе продавници (единственото нешто што го попречува Старбакс да имаат канти во секоја продавница е недостатокот на капацитет за складирање и собирање на рециклираниот материјал во одредени области.) Ален Хершковиц(Allen Hershkowitz) од Советот за одбрана на природните ресурси(Natural Resources Defense Council) вели дека "Старбакс" тврди дека тие користат само 10% рециклиран материјал делумно поради причината дека рециклираниот материјал чини поскапо.

"Старбакс" им нуди 10-отсто попуст на корисниците, кога тие си носат своја чаша за повеќекратна употреба, и сега се користат брановидни обвивки за чашите направени од 60 проценти постконзумер(post-consumer) рециклирани влакна.

Фер-трговија

уреди

Во 2000 година, компанијата воведе линија на производи за фер-трговија. Од околу 136.000 метрички тони (£ 300,000,000) на кафе "Старбакс" купени во 2006 година, само околу 6% беа сертифициран како фер трговија.

Според Старбакс, тие купиле 2.180 метрички тони (£ 4.800.000) кафе од овластена фер трговија во фискалната 2004 година и 5.220 метрички тони (£ 11.500.000) во 2005 година.Тие станаа најголемиот купувач на овластени кафе од фер трговија воСеверна Америка (10% од глобалниот пазар).Невладината Трансфаир од САД( Transfair USA), третото лице од Ссертифицираното кафе во фер трговијата во САД,го забележа ефектот што "Старбакс" го направи во областа на фер трговијата и животот на фармерите за кафе :

Од лансирањето на својата ФТС линија на кафе во 2000 година, "Старбакс" несомнено направи значителен придонес за семејството земјоделци преку нивните брзорастечки ФТС волумен за кафе. Со нудење на ФТС кафе во илјадници продавници, "Старбакс", исто така, со оглед на поголемата видливост на етикетата за ФТС, помага да се подигне свеста на потрошувачите во процесот.

Сите еспреса што се продаваат во Велика Британија и Ирска се 100% ФТ. Ова значи дека кафето во сите капучина и латеа се приготвува од 100% ФТ еспресо.

Групи како Глобал Ексчејнџ(Global Exchange) се повикуваат на "Старбакс" и понатаму да ја зголеми својата продажба на кафиња со фер-трговија.

Надвор од ФТС, "Старбакс" тврди дека плаќа повеќе од пазарните цени на сите свои кафиња. Според компанијата, во 2004 година што ја плати во просек 1,42 $ за фунта (2,64 $ кг) за висок квалитет на зрна кафе. Ова во споредба со цените на производите кои беа толку ниски, како $ 0,50-0,60 $ во 2003-04.

По долгогодишниот спор помеѓу Старбакс и Етиопија, "Старбакс" се согласи да ги поддржи и промовира кафињата на Етиопија. Еден напис во Би Би Си Њус(BBC News), вели дека Етиопската сопственост на популарните назнаки за кафе како Harrar и Sidamo се признаени, иако тие не се регистрирани. Главната причина заради која Етиопија се борела толку за ова признание била да им овозможи на своите сиромашки земјоделците шанса да заработат повеќе пари. За жал, ова не е тој случај. Во 2006 година, "Старбакс" соопшти дека плаќа 1,42 $ за фунта за кафе. Кафето "Старбакс" го купи за $ 1,42 на фунтата беше продажна цена од 10,99 $ за фунта. Од август 2010 година, "Старбакс продава само едно кафе од Етиопија на своето мрежно место и е прогласен од него како ново.

Вода Етос

уреди

Етос, бренд на флаширана вода купена од "Старбакс" во 2005 година, е продадена низ локации во Северна Америка.Шишиња на Етос имаат истакнати етикети кои гласат "им помагаме на децата да добијат чиста вода", осврнувајќи се на фактот дека секои 0,05 долари од 1,80 долари за шише (во Канада 0,10 долари од шише ) се користи за финансирање на чиста вода во недоволно развиените подрачја. Иако продажбата на водата Етос се крена над 6.200.000 долари заради напорите за чиста вода, брендот не е добротворна организација. Критичарите тврдат дека тврдењето на етикетата ги доведува до заблуда потрошувачите да мислат дека Етос е првенствено добротворна организација, кога тоа е всушност бренд за-профит и поголемиот дел од продажната цена (97.2%) не ги поддржува проектите за чиста вода. Основачите на Етос изјавија дека брендот е наменет да се подигне свеста на третиот свет за прашањата за чиста вода и да се обезбедат општествено одговорните потрошувачи со можност да ја поддржат таа причина избирајќи ја Етос во однос на другите марки. "Старбакс" оттогаш ја редизајнираше американската верзија на шишиња со вода Етос, наведувајќи го износот на пари донирани од шише во описот.

Производ Ред(Product Red

уреди

"Старбакс" почна со продажба на стока на Производ Ред(Product Red) во ноември 2008 година, овозможувајќи им набавка на лекови за СИДА на 3.800 луѓе за една година.

Њу Орлеанс

уреди

Главна статија: Реконструкција на Њу Орлеанс (Reconstruction of New Orleans)

Во 2008 година, "Старбакс" најави волонтерска програма во Њу Орлеанс, три години по ураганот "Катрина" (Hurricane Katrina.). Според Заедничко Обновување на Њу Орлеанс(Rebuilding Together New Orleans), вработените ќе работат на разни проекти, вклучувајќи ги и куќи, садење дрвја и урбана градина. Координаторот на волонтерите рече "Никогаш не сум видел ваква големина од една корпорација порано, ќе кажам, во поглед на огромниот број."

Спаркхоуп(Sparkhope)

уреди

Во 2004 година, УНИЦЕФ од Филипините(UNICEF Philippines) и "Старбакс" започнаа SparkHope програма во која продавниците на "Старбакс" во Филипините обезбедуваат грижење за раното детство и развојот на децата во одредена заедница. Во секоја продавница има дел каде стои кутијата за донација и претставени се слики од заедницата и информации за програмата на УНИЦЕФ.

Критики и контроверзии

уреди

Стратегија на Пазарот

уреди

Некои од методите кои "Старбакс" ги користи за да се прошири и да ја задржи својата доминантна позиција на пазарот, вклучувајки и откупување на конкурентните договори на закуп, намерно работење со загуба, и групирање на неколку локации во мал географски простор, (т.е. заситување на пазарот saturating the market ) се етикетирани како анти конкуренцијата од страна на критичарите. На пример,"Старбакс" ја разгори првичната експанзија на британскиот пазар со откупување на Сиетл Кафе компанијата, но потоа ги искористи нејзиниот капитал и влијание за да добие врвни локации, од кои некои функционираат на финансиска загуба. Критичарите тврдат ова бил неправеден обид да ги истера малите, независни конкуренти, кои не можеа да си дозволат да платат зголемени цени за првокласен недвижен имот. Во 2000-тите, "Старбакс" во голема мера го зголеми својот систем на "лиценцирана продавница " кој дозволува "Старбакс" лиценци само ако тие придонесуваат за помалку од 20% од бруто приходот на лиценцата,ако се внатре во други продавници или простории со ограничен пристап,за да не се ослабува мислењето на клиентите. Договорите за лиценца се ретки и обично се прават само со Фортуна 1000 или синџир-продавници со слична големина. Системот “лиценцирана продавница” може да создаде илузија на 2 или повеќе кафулиња Старбакс во истиот трговски плоштад(shopping plaza), каде едната е самостојна сопствена компанија, а другите се лиценцирани. Менијата на лиценцираните продавници можат да бидат исти, скратени или модифицирани верзии на кафулињата или да бидат поставени како независни кафулиња што се случува да продаваат Старбакс производи. (на пример, Barnes & Noble).

Работните спорови

уреди

"Старбакс" работниците од седум продавници се приклучија на “Индустриските работници на светот“ (Industrial Workers of the World )(IWW) како "Старбакс" Унија на работниците” (Starbucks Workers Union)од 2004 година. Според “Старбакс Унијата на дневниот печат”, од тогаш започна проширувањето на членството на унијата во Чикаго и Мериленд во прилог на Њујорк, од каде што потекнува движењето. На 7 Март 2006 година, "Старбакс" и “Индустриските работници на светот“ се согласија на договорот со Националниот одбор за работни односи(National Labor Relations Board) во која на три Старбакс работници им беа доделени околу $ 2.000 од заостанати плати, а на два отпуштени работници им било понудено повторно вработување. Според Старбакс унијата, на 24 ноември, 2006, членовите на “Индустриските работници на светот“ демонстрирале на Старбакс локации во повеќе од 50 градови од целиот свет во земји, вклучувајќи ги Австралија, Канада, Германија и Велика Британија, како и градови во САД, вклучувајќи Њујорк,Чикаго, Минеаполис и Сан Франциско, за да протестираат против отпуштањето на петте организатори на Унијата на Старбакс работници и да го бараат нивното враќање. Некои Старбакс баристас(мајстори за кафе) во Канада, Австралија, Нов Зеланд и САД припаѓаат на различни унии. Во 2005 година, "Старбакс" исплати $ 165.000 на осум вработени во централата за печење Кент, Вашингтон, за да се спогоди со обвиненијата дека биле нападнати поради тоа што се про-синдикат. Во тоа време, работниците на фабриката беа застапувани од страна на Меѓународната унија на Оперативни инженери(International Union of Operating Engineers). "Старбакс" призна дека нема нешто лошо во таа спогодба.

Штрајкот во Старбакс се случи во Окленд(Auckland), Нов Зеланд, на 23 ноември 2005 година. Во организација на Обединетата унија(Unite Union), работниците бараа сигурни работни часови, минимална плата од $ 12 на час, и укинување на стапката на младите. Компанијата се спогоди со Унијата во 2006 година, што резултира со зголемување на платите, зголемување на сигурноста на часовите, како и подобрување на стапката на младите

Во март 2008 година,на "Старбакс" му беше наредено да им плати на мајсторите за кафе(baristas) над 100 милиони како претходни бакшиши, во акцијата на калифорниската класа(Californian class action lawsuit), тужба поттикната од мајсторите кои тврдат дека доделување на сменските супервизори дел од бакшишот ги крши државните закони за работни односи. Компанијата планира да поднесе жалба. Слично на тоа, 18-годишниот бариста во Честнат Хил, МА поднесе уште една тужба во врска со политиката за давање бакшиш. Законот во Масачусестс предвидува дека менаџерите можеби нема да добијат намалување на бакшишите. Слична тужба беше поднесена во Минесота на 27 март,2008 година.

Отворање без дозвола

уреди

"Старбакс" е обвинет од страна на локалните власти за отворање на неколку дуќани во Обединетото Кралство во малопродажните објекти, без дозвола за користење на еден ресторан. "Старбакс" тврди дека според сегашниот закон за планирање(planning permission), не постои официјална класификација на продавници за кафе. "Старбакс"затоа се среќава со тешко сценарио кое локалните власти го протолкуваа на различни начини. Во некои случаи, кафулињата работат под А1 дозвола, некои како мешанаупотреба A1/A3, а некои како А3 ". Во мај 2008 година, бранша на "Старбакс" била комплетирана на Сент Џејмс Стрит во Кемптаун, Брајтон, Англија(Kemptown, Brighton, England), и покрај тоа што е одбиена дозвола од страна на локалната власт за планирање, Брајтон и Хоув Градскиот совет, кој тврди дека имало премногу кафулиња кои се веќе присутни на улицата. "Старбакс" поднесе жалба на одлуката, тврдејќи дека тоа е малопродажна продавница за продажба на кафе, кеси, чаши и сендвичи, со што доби шест месеци продолжување, но советот нареди "Старбакс" да ги отстрани сите маси и столови од просториите, за да се усогласи со прописите за малопродажните продавници. 2500 жители потпишаа петиција против продавницата, но по јавна расправа во јуни 2009 година владиниот инспектор даде дозвола за продавницата да остане.

"Старбакс" во Хартфорд ја доби својата жалба во април 2009 година, откако беше отворена за повеќе од една година безградежна дозвола. Две продавници во Единбург, една во Манчестер, една во Кардиф, една во Пинер и Хароу, се отворени исто така без дозвола. Пинер кафе отворен во 2007 година, ја доби жалбата да остане отворен во 2010 година. Една во Блекхит, Луишам [142] исто така беше под истрага во 2002 година за кршење на неговата лиценца, работше како ресторан, кога имаше само една лиценца за четири места и имаше ограничување на опциите “производи за носење”. Имаше големи реакции од членовите на локалната заедница кои се спротивставуваа на секое отворање на синџир-продавници во она што е конзервативна област. До овој датум, 8 години после судскиот случај "Старбакс" е се уште работи како продавница со “производи за носење”.

Наводна врска со израелската армија

уреди

Имаше повици за бојкот на "Старбакс" продавници и производи, бидејќи се тврди дека "Старбакс" праќа дел од својот профит на израелската војска(Israeli military). Ова се должи на фактот дека претседателот и извршен директор на "Старбакс" Хауард Шулц(Howard Schultz) е Евреин. Тоа долго се тврди дека Шулц е "активен ционист(Zionist)" и е добитник на неколку израелски награди вклучувајќи ги " Израелската 50-годишнина од наградата за Почит " за "играњето клучна улога во промовирањето на еден близок сојуз помеѓу САД и Израел ". Како одговор на овие обвинувања "Старбакс" издаде соопштение во кое вели "Ниту претседателот Хауард Шулц, ниту "Старбакс" ја финансира или ја поддржува израелската армија. "Старбакс" е не-политичка организација и не поддржува индивидуалните политички причини". "Старбакс" беше редовна мета на активисти кои протестираа против израелската интервенција во Газа(Israeli intervention in Gaza). Старбакс беше принуден да затвори една продавница во Бејрут, Либан(Beirut, Lebanon), бидејќи демонстрантите извикуваа анти-Израелки пароли и предизвикуваа бегање на клиентите. Демонстрантите во Бејрут изјавија за Асошиетед прес(Associated Press) дека тие се насочени кон "Старбакс", бидејќи тие тврдат дека претседателот и извршен директор Хауард Шулц донира пари на израелската војска. Тие закачија неколку банери на прозорците на продавницата и користеа бели ленти за вметнување на Давидовата ѕвезда во зелено-белиот "Старбакс" знак. Тие, исто така дистрибуираа писмо каде Шулц "е еден од столбовите на американската еврејското лоби и сопственикот на"Старбакс ", за кој наведоа дека донира пари на израелската војска. "Старбакс"одговори дека" Гласините дека компанијата"Старбакс" и раководството ја даваат својата поддршка на Израел се недвосмислено лажни.... "Старбакс" е неполитичка организација и не поддржува политички причини. Понатаму, политичките параметри на партнерите на "Старбакс" [вработените] на кое било ниво немаат апсолутно никакво значење за политиката на компанијата "Старбакс" ".

Насилство против "Старбакс" во Канада и Велика Британија

уреди

На 12 јануари 2009 година, "Старбакс" во Whitechapel Road во Лондон беше на мета на вандализам од про-палестински демонстранти кои ги кршеа прозорците и наводно уништиле и дополнителна опрема, по судирите со полицијата. Во раните утрински часови, биле фрлени сомнителни импровизирани бомби во просториите, што предизвикале дополнителна штета.

На 17 јануари 2009 година, про-Газа(Gaza) протест беше одржан од страна на Коалицијата за стопирање на војната(Stop the War Coalition) во Трафалгар сквер(Trafalgar Square) во центарот на Лондон. По собирот, две групи на луѓе, од кои некои ги криеле своите лица, уништиле и ограбиле две "Старбакс" продавници на Пикадили(Piccadilly) и Shaftesbury Avenue(Shaftesbury Avenue). Иако продавниците барале поголема полициска заштита, по насилството врз "Старбакс" во претходната недела, Скотланд јард(Scotland Yard) изјави дека "не би можел да ги запре пеколните насилници да предизвикуваат штета."

На 26 јуни 2010 година, во текот на 2010 година на протестите на Г-20 самитот во Торонто(2010 G-20 Toronto summit protests), прозорец на "Старбакс" бил разбиен, како и други продавници, од страна на " група црн блок (black bloc)". Кога репортерот од ПС-радио го прашал еден од членовите на групата, ја изјавил поддршката од Старбакс " на Израел како причина.

"Мојот начин на гледање"

уреди

Цитати од уметници, писатели, научници и други се појавија на чашите на "Старбакс" од 2005 година со кампања наречена " Мојот начин на гледање. " Некои од цитатите предизвикаа контроверзии, вклучувајќи и еден од писателот Маупин(Armistead Maupin) и од Џонатан Велс(Jonathan Wells) каде "дарвинизам"(Darwinism) беше поврзувано со евгенетика, абортусот и расизмот(eugenics, abortion and racism).

Американски воен вирусен-мејл

уреди

Наредникот на американските маринци преку е-маил им испратил погрешна информација на десет од неговите пријатели во август 2004 година дека "Старбакс" го запрел снабдувањето на војската со донации од кафе, бидејќи компанијата не ја поддржувала војната во Ирак. Е-маилот стана вирусен, кога беше испратен до десетици милиони луѓе. "Старбакс" и креаторот пратија исправка, но заменикот претседател за глобални комуникации на "Старбакс", Валери О'Нил, вели дека се уште го добива истиот е-маил на секои неколку недели.

Квалитет на кафето

уреди

Во мартскиот број од 2007 на Конзумер репортс (Consumer Reports) го прогласува Премиум печеното кафе на Мекдоналдс(McDonald’s ) како "најевтино и најдобро ", победувајќи го кафето на "Старбакс", Бургер Кинг и Данкинг Донатс(Burger King and Dunkin’ Donuts). Списанието го нарече кафето на "Старбакс" "силно, но испечено и горчливо доволно за да ви ги насолзи очите, наместо да ви ги отвори".

Трошење на водата

уреди

Еден британски весник објави дека "Старбакс" губи милиони литри вода секој ден, преку политика на постојано тешење на водата, која се користи во секоја продавница во светот. "Старбакс" тврди дека "дипер вел политиката"со постојано течење ја користеле за санитарни причини. Ова оттогаш се отстрани од повеќето продавници во светот во полза на модел кој не бара постојано течење на вода.

Музика, филм и телевизија

уреди

Главен член: Слушајте музика

Слушајте музика(Hear Music) е име на брендот од концептот за малопродажба на музика на "Старбакс". Слушајте музика започна како каталог компанија во 1990 година, со додавање на неколку локации за малопродажба во Сан Франциско. Слушајте музика беше купена од страна на "Старбакс" во 1999 година. Речиси три години подоцна, во 2002 година, беше произведен опера албумот на "Старбакс", во кој има уметници како Лучано Павароти (Luciano Pavarotti). Следно, во март 2007 година беше хит-албумот " Речиси целосна меморија " ("Memory Almost Full" ) од Пол Макартни(Paul McCartney), што го прави Макартни прв музичар потпишан на новата етикета на Слушајте музика на "Старбакс" која се продава во продавниците. На својот прв порака беше голема не-кафе "Старбакс" настан за првиот квартал од 2007 година. Во 2006 година, компанијата го создаде "Старбакс" Ентерртејнмент, еден од продуцентите на филмот од 2006 година Акела и пчелата(Akeelah and the Bee). Продавниците во голема мера го рекламираа филмот пред неговото пуштање и се продаваше на DVD.

Партнерство со "Епл"

уреди

"Старбакс" се согласи на партнерство со Епл(Apple) да соработуваат за продажба на музика како дел од " искуство во кафуле ". Во октомври 2006 година, "Епл", ја додаде областа Старбакс Ентертејнмент во продавниците на Итунес(iTunes Store), продавајќи музика слична на таа што свири во продавниците на "Старбакс". Во септември 2007 година "Епл" објави дека корисниците ќе можат да пребаруваат на иТунес стор во "Старбакс" преку Wi-Fi во САД (без барање за најава на Wi-Fi мрежата), насочени кон iPhone, iPod Touch, и MacBook(iPhone, iPod touch, and MacBook) корисници. iTunes продавниците автоматски ќе ги детектираат последниве песни кои се свират во "Старбакс" и ќе им се понуди на корисниците можност за преземање на песни. Некои продавници се со функција на LCD екрани со уметникот име, песна, албум и информации за тековната песна што свири. Оваа функција е изнесена во Сиетл(Seattle), Њу Јорк, и Сан Франциско Бај Ареа(San Francisco Bay Area), и беше понудена во ограничени пазари во текот на 2007-2008 година. Во текот на есента на 2007 година, "Старбакс", исто така, почна да продава дигитални преземања на некои албуми преку iTunes. "Старбакс" раздаде 37 различни песни за бесплатно симнување преку iTunes, како дел од "Песна на денот" промоција во 2007 година, и "Изборот на неделата" картичка е веќе достапна на Старбакс за слободно преземање на песна. Апликација на "Старбакс" е на располагање на Ајфон продавица за апликации( iPhone App Store)

Партнерство со МСНБЦ

уреди

Почнувајќи од 1 јуни 2009 година, програмата за утрински вести на МСНБЦ, Утринскиот Џо е претставена како "приготвена од"Старбакс "и логото на серијата е изменето за да го вклучат логото на Старбакс. Иако домаќините и претходно конзумирале кафе "Старбакс" "бесплатно", во зборовите на претседателот на МСНБЦ, Фил Грифин, тоа не била платена инвестиција во тоа време. Овој потег наиде на различни реакции од ривалските организации за вести, гледаат на двете како на едно умно партнерство во економска криза и компромис на новинарските стандарди.

Големина на чашите

уреди
Име Мерки Белешки
Short (240 mL) Помала од двете оргинални големини
Tall (350 mL) Поголема од двете оригинални големини
Grande (470 mL) Италјанска/ Шпанска/ Португалска голема
Venti (590 mL, (710 mL) Италјанска за дваесет
Trenta (920 mL) Италјанска за триесет

Погледнете исто така

уреди

• Култура на кафето (Coffee culture)

• Листа на кафе компании (List of coffee companies)

• Листа на синџири на кафулиња (List of coffeehouse chains)

• Листа на компании сместени во Сиетл (List of companies based in Seattle)

• Мултинационална корпорација (Multinational corporation)

Наводи

уреди
 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Starbucks (SBUX) 10-K 2010
 2. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име hoovers.

Дополнително читање

уреди

• Behar, Howard with Janet Goldstein. (2007). It's Not About The Coffee: Leadership Principles from a Life at Starbucks, 208 pages. ISBN 1-59184-192-5.

• Clark, Taylor. (2007). Starbucked: A Double Tall Tale of Caffeine, Commerce and Culture. 336 pages. ISBN 0-316-01348-X.

• Michelli, Joseph A. (2006). The Starbucks experience: 5 principles for turning ordinary into extraordinary, 208 pages. ISBN 0-07-147784-5.

• Pendergrast, Mark (2001) [1999]. Uncommon Grounds: The History of Coffee and How It Transformed Our World. London: Texere. ISBN 1-58799-088-1.

• Schultz, Howard. and Dori Jones Yang. (1997). Pour Your Heart Into It: How Starbucks Built A Company One Cup At A Time, 350 pages. ISBN 0-7868-6315-3.

• Simon, Bryant. (2009). Everything but the Coffee: Learning about America from Starbucks. 320 pages. ISBN 0-520-26106-2.

Надворешни врски

уреди

• Official website

• Starbucks Union