Разлика помеѓу преработките на „Јагулолики“

Додадени 34 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Менува: ca:Elopomorf; козметички промени
с (Бот Додава: ca:Elopomorpha)
с (Бот Менува: ca:Elopomorf; козметички промени)
| superordo = '''Elopomorpha'''
| subdivision_ranks = Orders
| subdivision = [[Elopiformes]]<br /> [[Albuliformes]]<br /> [[Notacanthiformes]]<br /> [[Anguilliformes]]<br /> [[Saccopharyngiformes]]
}}
'''Elopomorpha''' е група (надред) на [[целокоскени риби]]. Најраниот постембрионален развиток кај рибите од оваа група е претставен со проѕирна [[ларва]] наречена [[лептоцефалус]] (име кое означува "мала глава").
 
[[Монофилија|Монофилетското]] потекло на оваа група не е нашироко прифатено. Едни автори сметаат дека ларвата лептоцефалус не може да е карактеристика врз основа на која би се образувал еден таксон. Aнализите на [[Рибозомска РНК|rRNA]] би можеле да ја разрешат дилемата за тоа дали оваа група би можела да се смета за посебен таксон.
[[СликаПодатотека:LeptocephalusConger.jpg|центар|thumb|240px|Ларвата лептоцефалус.]]
 
== Систематика ==
 
Во оваа група се наоѓаат четири реда, 24 фамилии, 156 рода и преку 850 вида.
* [[Elopiformes]]
** [[Elopidae]]
** [[Megalopidae]]
* [[Albuliformes]]
** [[Albulidae]]
* [[Notacanthiformes]]
** [[Halosauridae]]
** [[Notacanthidae]]
* [[Anguilliformes]]
** [[Anguilloidei]]
** [[Nemichthyoidei]]
** [[Congroidei]]
** [[Synaphobranchoidei]]
* [[Saccopharyngiformes]]
** [[Cyematidae]]
** [[Saccopharyngidae]]
** [[Eurypharyngidae]]
** [[Monognathidae]]
 
[[Категорија:Зракоперки]]
 
[[ca:ElopomorphaElopomorf]]
[[de:Elopomorpha]]
[[en:Elopomorpha]]