Разлика помеѓу преработките на „Константин Миладинов“

с
Отстрането уредувањето на 92.55.75.41 (разговор), вратено на последната верзија на MacedonianBoy
с (Отстрането уредувањето на 92.55.75.41 (разговор), вратено на последната верзија на MacedonianBoy)
'''Константин Миладинов''' ([[Струга]], [[1830]] – [[Истанбул|Цариград]], [[18 јануари]] [[1862]]) е [[Македонци|македонски]]<ref>Македониум, антологија на македонската национално-политичка мисла, стр. 9 и 10, Скопје, 2003. </ref> <ref>[http://www.promacedonia.org/bugarash/dmp/dmp_050_061.htm#55 Писмо] на Константин Миладинов до Георги С. Раковски, 8 јануари 1859, „Браќа Миладиновци – препис“, коментирал и уредил Никола Трајков, Бугарска академија на науките, Институт за историја, Издание на БАН, Софија 1964, стр. 131-133.</ref> и [[Бугари|бугарски]]<ref>[http://www.promacedonia.org/bugarash/dmp/dmp_050_061.htm#58 Писмо] од Константин Миладинов до Георги Раковски, напишано во Загреб на 31 jануари 1861, „Браќа Миладиновци – препис“, коментирал и уредил Никола Трајков, Бугарска академија на науките, Институт за историј, Издание на БАН, Софија 1964, стр. 136-139.</ref> собирач на народни умотворби и поет. Тој е првиот македонски лирски поет и основоположник на македонската поезија. Со неговата песна [[Т'га за југ - Константин Миладинов|„Т'га за југ“]], која има 70 препеви на 42 јазици, секоја година се отвораат [[Струшки вечери на поезијата|Струшките вечери на поезијата]].
 
==Биографија== Константин Миладинов
 
Роден е во Струга, во семејството на грнчарот [[Ристе Миладинов]] и неговата сопруга [[Султана Миладинова]]. Основно училиште завршил во Струга, а подоцна и гимназија во [[Јанина]], [[Грција]]. На [[14 октомври]] [[1849]] година се запишал на Филозофскиот факултет во [[Атина]], дипломирал [[1852]] година, отсек грчка филологија. Со диплома на учители браќата се вратиле во родниот крај каде учителствувале во повеќе места.
 
73

уредувања