Разлика помеѓу преработките на „Зависна територија“

с
Бот Менува: vi:Danh sách lãnh thổ phụ thuộc; козметички промени
с (Бот Додава: af:Lys van afhanklike gebiede)
с (Бот Менува: vi:Danh sách lãnh thổ phụ thuộc; козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Зависни територии се територии без целосна [[политика|политичка]] независност.
 
=== Африка ===
* [[Свалбард]]
 
=== Океанија ===
* [[Американска Самоа]]
* [[Француска Полинезија]]
[[uk:Залежні території]]
[[vec:Elenco dei teritori dipendenti]]
[[vi:Danh sách các lãnh thổ phụ thuộc]]
[[zh:境外領土]]
[[zh-min-nan:I-lāi-tē]]