Разлика помеѓу преработките на „Папа Каликст I“

Додадени 8 бајти ,  пред 10 години
с
Бот Менува: vi:Giáo hoàng Calixtô I; козметички промени
с (Бот Додава: war:Papa Calixto I)
с (Бот Менува: vi:Giáo hoàng Calixtô I; козметички промени)
other = Каликст
}}
'''Папа Каликст I''' бил [[папа |римски папа]] пет години, од [[20 декември]] [[217]] година до [[222]], во време на управувањето на римските императори Хелиогабал и Александар Север. Тој е маченик според [[Ватикан]], е канонизиран за светец од [[Римокатоличка црква|Римокатоличката црква]]. Негов празник е 14 [[октомври]].
 
{{Христијанство-никулец}}
 
{{Папи}}
 
[[Категорија:Папи|К]]
[[Категорија:Религиски водачи]]
[[tl:Calixto I]]
[[uk:Калікст I]]
[[vi:ThánhGiáo Calixtushoàng Calixtô I]]
[[war:Papa Calixto I]]
[[zh:教宗加理多一世]]