Разлика помеѓу преработките на „Клод Моне“

Додаден 1 бајт ,  пред 11 година
с
Бот Менува: uk:Клод Моне; козметички промени
с (Бот Додава: new:क्लाउड मोनेट)
с (Бот Менува: uk:Клод Моне; козметички промени)
 
Моне го насликал соннцето со речиси идентична доза на блесок како и небото, околност која укажува на висока влажност како и атмосферско бледнеење на светлината. Овој детал се заснова на употребата на комплементарни бои и разна температура на боја, а не на промената на интензитетот на боите или контраст на вредности, за истакнување и разликување на сонцето од неговото окружување.
 
[[Категорија:Сликари]]
 
[[tl:Claude Monet]]
[[tr:Claude Monet]]
[[uk:Моне Клод Моне]]
[[uz:Claude Monet]]
[[vi:Claude Monet]]