Разлика помеѓу преработките на „АК-47“

Додадени 25 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Додава: yo:AK-47; козметички промени
с (Бот Додава: lv:AK-47)
с (Бот Додава: yo:AK-47; козметички промени)
{{Infobox Weapon
|name=АК-47
|image=[[СликаПодатотека:AK-47_type_II_Part_DM-ST-89-01131.jpg|200px]]
|caption=
|origin=[[Русија]]
'''АК-47''' или '''Автомат Калашников модел од 1947 година''' ([[Руски јазик|руски]]: ''Автомат Калашникова образца 1947 года'') е автоматска пушка од [[Русија|руско]] производство која сѐ уште се користи во [[Армија на Република Македонија|македонската армија]]. Ја дизајнирал [[Михаил Калашников]] и е една од најпознатите и најпространетите автоматски пушки денес. Оваа пушка се покажала како многу добра во војната во [[Виетнам]] каде што [[САД|американските]] војници кажувале дека АК-47 е многу поиздржлива од нивната [[М16]] напаѓачка пушка. Тие тврделе дека, на пример, ако се стави М16 во кал, ќе се закочи, а со АК-47 не е така.Оваа пушка е нај распространетата пушка во светот на сите времиња.
 
== Дизајнерски концепт ==
Дизајнерскиот концепт се базира на германската пушка [[StG44]] (Штрумгевер 44), што лесно може да се забележи.
 
[[wuu:AK-47]]
[[yi:AK-47]]
[[yo:AK-47]]
[[zh:AK-47]]
[[zh-yue:AK-47]]