Разлика помеѓу преработките на „Здравје“

Додадени 17 бајти ,  пред 10 години
с
Бот Додава: an:Salut; козметички промени
с (Бот Додава: jv:Kaséhatan)
с (Бот Додава: an:Salut; козметички промени)
Поимот '''здравје''' може да се дефинира негативно како отсуство на [[болест]], функционално како способност да се справи со секојдневните активности, или позитивно како физичка спремност и благосостојба.
За секоја [[организам]], здравје е форма на [[хомеостаза]]. Ова е стадиум на баланс во кој влезот и излезот на [[енергија]] и [[материја]] е во еквилибриум (овозможувајќи раст). Здравје исто така имплицира добра шанса за продолжен [[опстанок]].Спрема СЗО (Светската Здравствена Организација) здравје е состојба на целосна физичка,психичка и соционална благосостојба, а не само отсуство на болест.
== Види исто ==
* [[Медицина]]
* [[Контрацепција]]
 
[[Категорија: здрава исхрана]]
 
[[an:Salut]]
[[ar:صحة]]
[[be:Здароўе]]