Разлика помеѓу преработките на „Коми“

Додадени 43 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Додава: vi:Cộng hòa Komi; козметички промени
с (Бот Менува: it:Repubblica dei Komi)
с (Бот Додава: vi:Cộng hòa Komi; козметички промени)
=== Клима ===
Зимата е доволно долга и ладна, летото, кратко, но доста влажно
* ''Средна температура во Јануар'': −17  °C (на југ) и −20  °C (на север)
* ''Средна температура во јули'': +11  °C (на север) и +15  °C (на југ)
* ''Врнежи'': од 700 мм во год.
 
|}
 
== Надворешни врски ==
*[http://www.rkomi.ru Официјална страна на Република Коми].
*[http://www.syktsu.ru Официјална страна на државниот Универзитет].
[[ug:كومى]]
[[uk:Республіка Комі]]
[[vi:Cộng hòa Komi]]
[[war:Republika han Komi]]
[[zh:科米共和国]]