Разлика помеѓу преработките на „GSM“

Додадени 98 бајти ,  пред 12 години
с
Бот Додава: hi:वैश्विक मोबाइल संचार प्रणाली, te:G S M; козметички промени
с (Бот Менува: nl:GSM (communicatie))
с (Бот Додава: hi:वैश्विक मोबाइल संचार प्रणाली, te:G S M; козметички промени)
'''Global System for Mobile communications''' ('''GSM''': првично потекнува од ''Groupe Spécial Mobile'') е најпопуларниот стандард за [[Мобилен телефон|мобилни телефони]] во светот.
 
GSM е дигитален систем кој работи на 900 MHz. Подоцна е воведен 1800 MHz за Европа, Австралија, Азија и Африка. Америка користи 850 и 1900 MHz. Снагата која ја зрачи телефонот е 2W на 900MHz и 1W на 1800 и 1900 MHz со домет до 35km. Најнов стандард е GSM 400 и 450 MHz со домет до 120km.
[[fr:Global System for Mobile Communications]]
[[he:GSM]]
[[hi:वैश्विक मोबाइल संचार प्रणाली]]
[[hr:GSM]]
[[id:Global System for Mobile Communications]]
[[su:GSM]]
[[sv:Globalt system för mobil kommunikation]]
[[te:G S M]]
[[th:จีเอสเอ็ม]]
[[tr:GSM]]