Разлика помеѓу преработките на „Црвена боја“

Одземени 2 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: bn:লাল)
}}
 
'''Црвената боја''' е боја од видливиот дел на [[електромагнетниот спектар|спектар]]от на [[светлина|светлината]]. [[Брановата должина]] на боја во спектарот е 625 - 700 [[нм]]. Со [[сина|сината]] iи [[жолтаa|жолтата]] боја ги сочинуваат трите главни бои, а со нивно мешање ги добиваме останатите бои. Крвта најчесто има црвена боја. Често означува некои работи кои се важни, опасни или погрешни.
[[жолтаa|жолтата]] боја ги сочинуваат трите главни бои, а со нивно мешање ги добиваме останатите бои. Крвта најчесто има црвена боја. Често означува некои работи кои се важни, опасни или погрешни.
{{Никулец}}
 
Анонимен корисник