Разлика помеѓу преработките на „Мишел Фуко“

Додадени 18 бајти ,  пред 12 години
с
Бот Додава: sh:Michel Foucault; козметичке промене
с (Бот Додава: th:มิเชล ฟูโกต์)
с (Бот Додава: sh:Michel Foucault; козметичке промене)
'''Мишел Фуко''' ([[15 октомври]] [[1926]] – [[26 јуни]] [[1984]]) е француски [[философи|философ]] со катедра на Collège de France, катедра на која и ја дал титулата „Историја на Системите на Мисла“. Неговите текстови се од огромно значење за [[хуманистички науки|хуманистичките]] и [[општествени науки|општествените]] науки. Делото на Фуко често се среќава во дисциплини како [[философија]], [[историја]], [[култура|културни]] студии, [[социологија]], [[образование]], [[литература]], [[менаџмент]] студии, [[урбан дизајн]], како и многу други.
 
Фуко е добро познат по неговата критика на општествените иституции, особено на системите поврзани на различни начини за области како [[психијатрија]], [[медицина]] и [[затвор]]. Неговите општи теории за [[моќ]] и односот меѓу моќта и [[знаење|знаењето]] во однос на историјата на западната мисла се дискутираат и применуваат нашироко.
 
{{биог-никулец}}
{{Link FA|en}}
{{Link FA|he}}
 
[[Категорија:Французи]]
[[Категорија:Француски философи|Фуко, Мишел]]
 
{{Link FA|en}}
{{Link FA|he}}
 
[[ar:ميشيل فوكو]]
[[ro:Michel Foucault]]
[[ru:Фуко, Мишель]]
[[sh:Michel Foucault]]
[[simple:Michel Foucault]]
[[sk:Michel Paul Foucault]]