Тулон: Разлика помеѓу преработките

Додадени 45 бајти ,  пред 13 години
с
Бот Додава: sc:Tolone; козметичке промене
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: war:Toulon)
с (Бот Додава: sc:Tolone; козметичке промене)
{{French commune
|name=Тулон
|image=[[ImageПодатотека:Toulon Port tall Ships 4.jpg|270px]]
|caption=Бродови во старото градско пристаниште
|région=[[Прованс-Алп-Кот д'Азур ]]
|département=[[Вар (департман)|Вар]]
|arrondissement=Тулон
'''Тулон''' ({{lang-fr|Toulon}}) е град во јужна [[Франција]] и големо пристаниште на Средоземниот брег.
Со популација над 170.000 жители (2005) Тулон е петнаесети град во Франција.Во пошироката градска околина живеат над 570 илјади жители,што го прави Тулон десета урбана зона по број на жители во Франција.
[[ImageПодатотека:Toulon place de la liberté-fontaine.jpg|thumb|300px|left| (Place de la liberté) Плоштадот на слободата во Тулон [[Франција]]]].
 
 
{{Префектури на регионите во Франција}}
 
[[Категорија:Градови во Франција]]
[[Категорија:Франција]]
[[ro:Toulon]]
[[ru:Тулон]]
[[sc:Tolone]]
[[simple:Toulon]]
[[sl:Toulon]]