Разлика помеѓу преработките на „Кахетија“

Додадени 63 бајти ,  пред 12 години
с
Бот Додава: be-x-old:Кахэці; козметичке промене
с (Бот Додава: os:Къахет)
с (Бот Додава: be-x-old:Кахэці; козметичке промене)
|area = 11,310
|population = 407,000 (2002)
|administrativemap = [[ImageПодатотека:Georgia Kakheti map.png|300px]]
|historicalmap = [[ImageПодатотека:KakhetiHistorical.jpg|300px]]
}}
 
'''Кахетија''' ([[Грузиски јазик|груз.]]: კახეთი) е провинција во источна [[Грузија]]. Се граничи со малата планинска провинција [[Тушети]] и планинскиот масив [[Голем Кавказ]] на север, [[Азербејџан]] на исток и југ, и провинцијата [[ Долна Картли]] на запад. Најголема река во источниот дел е реката [[Алазани]], а на западниот дел реката [[Иори]]. Кахетијанците зборуваат локален дијалект на [[Грузиски јазик|грузискиот јазик]].
 
== Географија ==
Кахетија е поделена на четири делови: Внатрешна Кахетија (შიგნით კახეთი, ''Shignit Kakheti'') по десниот дел на реката [[Алазани]], Надворешна Кахетија (გარე კახეთი, ''Gare Kakheti'') по средината на реката [[Иори]] , Квизики (ქიზიყი, ''Qiziki'') помеѓу реките [[Алазани]] и [[Иори]], и Тамошен Крај (გაღმა მხარი, ''Gaghma Mkhari'') мна левиот брег на [[Алазани]]. Постои и среден регион [[Херети]] кој од 15 век не се користи како термин.
 
[[ImageПодатотека:Kakheti fort.jpg|mid|550px|]]
 
== Историја ==
Во [[1918]]–[[1921]] Кахетија беше дел од тогашната Демократска Република Грузија, во [[1922]]–[[1936]] дел од [[Транскавкаска СФСР]] и во 1936–1936–[[1991]] дел од [[Грузиска ССР]]. Од Грузиската независност во 1991, Кахетија е регион во Грузија и главен град е Телави.
 
 
 
== фусноти ==
{{reflist|2}}
 
== Надворешни линкови ==
{{commonscat|Kakheti}}
*[http://www.kakheti.com Kakheti.com - Kakheti Portal]
{{Грузија}}
 
[[Категорија:Административна поделба на Грузија]]
{{Грузија}}
 
[[ab:Кахеҭи]]
[[be-x-old:Кахэці]]
[[ca:Kakhètia]]
[[cs:Kachetie]]