Разлика помеѓу преработките на „Џерси Сити (Њу Џерси)“

с
Бот Додава: zh-min-nan:Jersey City; козметичке промене
с (Бот Додава: ru:Джерси-Сити)
с (Бот Додава: zh-min-nan:Jersey City; козметичке промене)
[[ImageПодатотека:Jersey City Skyline - Jan 2006.jpg|thumb|220px|Џерси Сити]]
 
'''Џерси Сити''' ({{lang-en|Jersey City}}) е град вo [[САД|американската]] [[Сојузни држави во САД|држава]] [[Њу Џерси]]. Овој град според статистиките во [[2006]] година, има 242 389 жители, што го прави најголем град во Њу Џерси после [[Њуарк, Њу Џерси|Њуарк]], и 77-ти град по број на жители во [[САД]].
 
[[Категорија:Градови во САД]]
[[vo:Jersey City]]
[[zh:澤西市]]
[[zh-min-nan:Jersey City]]