Разлика помеѓу преработките на „Изотоп“

Додадени 26 бајти ,  пред 12 години
с
Бот Додава: la:Isotopus; козметичке промене
с (Бот Додава: su:Isotop)
с (Бот Додава: la:Isotopus; козметичке промене)
'''Изотопи''' се облици на [[хемиски елемент]] чии атоми имаат ист [[атомски број]], ''Z'', но различни [[атомска маса|атомски маси]], ''A''. Зборот ''изотоп'', значи ''на исто место'', доаѓа од фактот дека сите изотопи на еден елемент се сместени на истото место во [[периоден систем|периодниот систем]].
 
''Атомскиот број'' се однесува на бројот на [[протон]]и во атомот. Од тука, изотопи на одреден елемент имаат ист број на протони. Разликата во атомските маси произлегува од разликата во бројот на [[неутрон]]и во [[атомско јадро|атомското јадро]].
 
[[CategoryКатегорија:Хемија]]
 
[[af:Isotoop]]
[[ko:동위 원소]]
[[ku:Îzotop]]
[[la:Isotopus]]
[[lt:Izotopas]]
[[lv:Izotops]]