Разлика помеѓу преработките на „Праведна употреба“

Додадени 280 бајти ,  пред 12 години
Промена на слика + Надворешни врски
(нова за ©)
 
(Промена на слика + Надворешни врски)
== Дефиниција ==
[[Податотека:Sidebar.png|thumb|right|85px|Пример слика на софтвер со заштитени права. Дозволата за праведна употреба од страна на Микрософт е следна: '''("Microsoft product screen shot(s) reprinted with permission from Microsoft Corporation." for fair use of such images.)''']]
 
[[Податотека:co_wiki.jpg|220px|десно|мини|Праведна употреба]]
'''Праведна употреба''' ([[англиски|анг.]] ''fair use'') е доктрина во законот за авторско право на [[Соединети Американски Држави|Соединетите Американски Држави]] (''United States copyright law''), што овозможува законито нелиценцирано и ограничено користење на туѓи цитати или материјал со [[авторско право|заштитени авторски права]] (''copyright'' '''©''') во друго авторско дело, без предходно добиена дозвола од носителот на тоа право (''авторот''), со образовна цел, рецензија и сл. Во континенталниот правен круг постојат поразлични ограничувања и одстапки од авторското право.
 
 
==Надворешни врски и извори==
==='''Статут & правни ресурси==='''
* [http://www.copyright.gov/title17/92chap1.html#107 Limitations on exclusive rights: Fair use]—from the US Copyright Office
* [http://www.ipwatchdog.com/fairuse_cases.html Some more key fair use cases]—from IPWatchdog website
'''
 
==='''Економски бенифиции од праведна употреба ==='''
* [http://www.ccianet.org/artmanager/uploads/1/FairUseStudy-Sep12.pdf Computer and Communications Industry Association. "Economic Contribution of Industries Relying on Fair Use." September 2007]
 
==='''Ресурси за учење на праведната употреба:==='''
* [http://www.centerforsocialmedia.org/files/pdf/fair_use_final.pdf "Best Practices in Fair Use"]. [[American University]] [[Center for Social Media]]. November 18, 2005.
* [http://fairusenetwork.org/ Fair Use Network] by the NYU Brennan Center for Justice, [[Free Expression Policy Project]]
{{Legal Doctrines}}
 
[[Категорија: Авторско Право]]
 
 
[[als:Fair use]]
284

уредувања