Разлика помеѓу преработките на „Димитар Влахов“

Додаден 21 бајт ,  пред 11 година
с
врска
с (1916)
с (врска)
По [[Балкански војни|Балканските војни]] револуционерната дејност ја продолжува во емиграција. Во своите „Мемоари“ пишува дека имал неповолно мислење за [[Димитрија Чуповски]] и неговата дејност во која се вели дека биле „во улога на руската завојувачка политика на Балканот во однос на Македонија и и дека за списанието „Македонски глас“ дека бил издаван со руски пари. Истотака, во своите „Мемоари“ пишува и за напорите кои биле правени уште од [[1918]] година во [[Одеса]] за признавање на Македонците.
 
Во [[1916]] година по анектирањето на [[Македонија]] од страна на [[Бугарија]], Влахов станува управник на [[Приштина|Приштинската]] област. По завршувањето на [[Првата светска војна]] ја вршеше должноста бугарски генерален конзул, прво во [[Одеса]], а потоа во [[Виена]]. Во [[1924]] година е еден од организаторите на потпишувањето на т.нар. [[Мајски манифест]] во [[Виена]] со кој [[ВМРО]] се согласува да дејствува заедно со комунистичките партии од Балканот. Со потпишувањето на Мајскиот манифест, со кој се обиде да ги „смири“ спротивставените водачи на [[ВМРО]], Димитар Влахов бил отповикан од бугарската влада.
 
Манифестот очигледно бил комплетиран на [[29 април]] [[1924]] година, но неговото публикување е одложено и виси во воздух во очекување на враќање на [[Тодор Александров]] во [[Софија]] за да ги консултираат другите партии таму. По пристигнувањето во [[Софија]] неговите следбеници го убедиле да го повлече својот потпис во интерес на самата ВМРО која не би смеела да си дозволи да изгуби толку „способен“ лидер во тој критичен момент. Александров поради тоа го известил Влахов и [[Петар Чаулев]] да го суспендираат објавувањето и на Манифестот и веднаш да се вратат во [[Софија]].
97

уредувања