Разлика помеѓу преработките на „Русија“

Додадени 19 бајти ,  пред 12 години
викификатор
с (Бот Додава: bm:Risila)
(викификатор)
}}
 
'''Руската Федерација''' ([[Руски јазик|руски]]: Российская Федерация) или [[Русија]] (руски: Россия) е земја која се простира на огромни пространства од источна [[Европа]] и северна [[Азија]]. Со површина од 17,075,400 km², Русија е [[Листа на земји по површина|најголемата]] земја во светот (околу 11,5 % од вкупната [[Свет|светскасвет]]ска површина), покривајќи скоро двапати поголема територија од [[Канада]], [[Кина]] или [[Соединети Американски Држави|Соединетите Американски Држави]]. По бројот на население (144,526,378 жители) Русија е седма во светот, по [[Кина]], [[Индија]], [[Соединети Американски Држави|САД]], [[Индонезија]], [[Бразил]] и [[Пакистан]].
 
Порано доминантна република во Сојузот на Социјалистички Советски Републики (СССР), Русија сега е независна земја и влијателен член на Заедницата на Независни Држави (ЗНД) од распадот на СССР во Декември 1991 година. За време на Советската ера, Русија официјално се виката Руската Федеративна Социјачистичка Република (РФСР). Русија се смета за надледник на Советскиот Сојуз како во економски, така и во дипломатски рамки.
 
Поголемиот дел од површината, популацијата и индустриското производство на Советскиот Сојуз, еден од двете суперсили, се наоѓаат во Русија. После распадот на Советскиот Сојуз, глобалната улога на Русија во светот во голем дел исчезна. Во Октомври 2005 година, федералната агенција за статистика објави дека руската популација се намалила за повеќе од 500.000 луѓе таа година, со што целосната бројка изнесувала 143 милиони иако Русија е втора држава по светот по бројот на имигранти во светот.
 
Порано доминантна република во Сојузот на Советските Социјалистички Републики ([[СССР]]), Русија денес е независна република и влијателен член на Заедницата на Независни Држави ([[ЗНД]]), по распадот на СССР во декември 1991. Во [[СССР|Советскиот Сојуз]] таа се нарекуваше ''Руска Советска Федерална Социјалистичка Република'' (РСФСР).
 
Најголемата површина, население и индустриско производство на некогашниот СССР, некогашната светска [[суперсила]], отпаѓа на Русија. Поради тоа, и по распадот на Советскиот Сојуз, Русија игра значајна улога на светската сцена. Оваа улога, иако значајна, е далеку од улогата на некогашниот СССР. Денес Руската Федерација е земја која прави големи чекори во сите области од општественото живеење. Се забележуваат големи стапки на раст во сите државни сфери од која највлијателна е економската сфера каде за 4 години е забележан раст од околу 25 %. Руската Федерација денес е блиску до точката на економска активност од [[1989 год]] годинаина.
 
Русија се граничи со [[Норвешка]], [[Финска]], [[Естонија]],[[Летонија|Латвија]], [[Литванија]], [[Полска]] (со последните две преку [[Калининградска област]]), [[Белорусија]], [[Украина]], [[Грузија]], [[Азербејџан]], [[Казахстан]], [[Кина]], [[Монголија]] и [[Северна Кореја]]. Русија се доближува до [[Соединети Американски Држави|САД]], кај [[Берингов Премин|Беринговиот Премин]]. Северна и источна граница ѝ се [[Атлантски Океан|Атлантски]], [[Северен Леден Океан|Северен Леден]], и [[Тихи Океан]]. Русија истотака има излез на [[Црно Море|Црно]], [[Балтичко Море|Балтичко]] и [[Касписко Езеро]].
 
Главен град: [[Москва]]. Службен јазик: [[Руски_јазик|Руски]].
==Етимологија==
 
== Етимологија ==
==Историја==
 
== Историја ==
==Географија и клима==
 
== Географија и клима ==
==Политички систем==
 
== Политички систем ==
==Административна поделба==
 
== Административна поделба ==
==Економија==
 
== Економија ==
==Население, јазик и религија==
 
== Население, јазик и религија ==
==Култура во Русија==
 
==Музика Култура во Русија ==
 
==Спорт Музика во Русија ==
 
==Култура Спорт во Русија ==
==Референци==
 
== Референци ==
{{reflist}}
 
== Надворешни врски ==
 
 
== Видете исто така ==
* [[Листа на руски владетели]]
* [[Руска СФСР]]
 
{{Русија}}
89

уредувања