Јужно Перу: Разлика помеѓу преработките

Одземени 186 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Создадено преведувајќи ја страницата „Republic of South Peru
 
Нема опис на уредувањето
Ред 1:
 
 
 {{Infobox Former Country|native_name={{lang|es|República Sud-Peruana}}|conventional_long_name=RepublicРепублика ofЈужен South PeruПеру|common_name=SouthЈужен PeruПеру|year_start=March 17, 1836|year_end=August 25, 1839|p1=PeruПеру|flag_p1=Flag of Peru (1825 - 1950).svg|s1=PeruПеру|flag_s1=Flag of Peru (1825 - 1950).svg|government_type=[[RepublicРепублика]]|image_flag=Flag of South Peru.svg|image_coat=Coat of arms of South Peru.svg|image_map=Estado Sud-Peruano en la Confederación Perú-Boliviana.svg|image_map_caption=South Peru within the Confederation|leader1={{ill|Ramón Herrera y Rodado|es}}|leader2capital=[[Pío de Tristán|Juan Pío de Tristán y MoscosoТакна]]|year_leader1event_start=1837–1838Основана|year_leader2event_end=1838–1839Распадна|title_leaderdate_start=[[#Structure17 ofМарт the republic1836|President]]|capitaldate_end=[[Tacna]]|today=[[Peru]]<br/>[[Chile]]<br/>[[Brazil]]<br/>[[Bolivia]]25 Август 1839}}
 
'''Република Јужен Перу''' ({{Lang-es|República Sud-Peruana}}) беше една од трите конститутивни републики на краткотрајната [[Конфедерација Перу-Боливија|Перу-Боливиска Конфедерација]] од 1836–39 година.
Ред 7:
Јужен Перу е формиран од поделбата на Република [[Перу]] на [[Северен Перу|Република Северен Перу]] и Република Јужен Перу. Овие две републики се основани во 1836 година за да бидат (со [[Боливиска Република|Боливиската Република]]) конститутивни републики на [[Конфедерација Перу-Боливија|Перу-Боливиската Конфедерација]] .
 
Конфедерацијата заврши три години подоцна по континуираните гранични војни со Аргентина и Чиле во Војната на Конфедерацијата, и по хаотичен граѓански конфликт меѓу северните и јужните Перуанци. Во август&nbsp; 1839 година, [[Агустин Гамара]] ја прогласи Конфедерацијата за распуштена; како резултат на тоа, Јужен Перу и Северен Перу се вратија во обединета [[Перу|Република Перу]].
[[Категорија:Држави и територии распаднати во 1839 година]]
[[Категорија:Држави и територии настанати во 1836 година]]
141

уредување