Кларинет: Разлика помеѓу преработките

Додадени 86 бајти ,  пред 1 година
Rescuing 0 sources and tagging 1 as dead.) #IABot (v2.0.8
[проверена преработка][проверена преработка]
(→‎Историјат: Историја. Ја избришав непотребната буква)
(Rescuing 0 sources and tagging 1 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
 
== Историја ==
Најдалечното потекло на кларинетот допира до инструментите со јазиче од трска – во [[Стара Грција]] (аулос), па и порано, во [[Стар Египет|Египет]] и на други места. Современиот кларинет се развил кон крајот на 17. век, со усовршување на еден вид [[шалмај]]. Веќе во 18. век (пример, кај [[Моцарт]]) е богато користен, а влегол и во класичниот оркестарски состав. Технички е усовршен во текот на 19. век, кога многу го користеле композиторите [[Романтистичка музика|романтичари]]. Во [[Македонија]] музички дела за кларинет пишувале повеќе композитори, меѓу кои најпознати се делата за оркестарски и соло кларинет на [[Тома Прошев]], [[Димитрије Бужаровски]], [[Томислав Зографски]], [[Панде Шахов]] и други.<ref>[http://www.socom.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=300%3A2009-04-02-16-43-18&catid=&Itemid=89 СОКОМ]{{Мртва_врска|date=August 2021 |bot=InternetArchiveBot |fix-attempted=yes }}</ref>
 
== Основни видови ==
29.743

уредувања