Разлика помеѓу преработките на „Новогодишна ноќ“

Нема измена во големината ,  пред 9 месеци
нема опис на уредувањето
 
=== Данска ===
Многу данциДанци одат на забави или пречекуваат гости дома. Вечерата е поексклузивна од обично, вклучувајќи десерти како Марципан торта заедно со шампањ додека главниот оброк е составен од варен бакалар, чорба од кељ и зачинето свинско. Новата година е прославена со забавување. Тоа е најчесто добронамерно забавување а не злонамерно. Меѓутоа тоа може да стане и такво. Необично во Данска е тоа што за добар знак се смета доколку се пронајде куп искршени чинии пред врата за време на Нова година. Старите чинии се чуваат за да бидат фрлени пред вратите на пријателите за време на Новогодишната вечер. Многу искршени чинии пред врата докажува дека имате голем број пријатели.
 
Два значајни настани се емитувани на телевизија и радио на 31 декември. Новогодишната порака на Монархот на Данска од Палатата Амелиенборг во 6 часот попладне и отчукувањето на полноќ на часовникот во градското собрание во [[Копенхаген]]. Илјадници луѓе се собираат на градскиот плоштад Радхушпладсен и се веселат. Климаксот е кога новата година се прославува со звукот на огнометот и отчукувањето на часовникот во градското собрание во Копенхаген. Тоа е одлична можност да се види парадата на Кралската Гарда во црвени гала униформи.
 
=== Нов Зеланд ===
Градот Гизборн е 496 километри западно од [[меѓународната датумска граница]] и е првиот град кој ја дочекува Новата година. Во Нов Зеланд, градовите ја дочекуваат Новата година со скромни настани и огномети. Во последните години, продажбата на алкохол е забренатазабранета, поради многуте безредија, вандализми и други девијантни појави. На 31 декември по последните неколку години, екипата ''Black Caps'' („Црни Капи“) играат еднодневен меѓународен натпревар [[крикет]]. Најголем е огнометот што се пушта од Невесна Кула|Небесната Кула во [[Окленд]], највисока на јужната полутопка.
 
== Северна Америка ==
Анонимен корисник