Хера: Разлика помеѓу преработките

Одземени 37 бајти ,  пред 2 години
с
промена на дефинирањето за Хера.
[непроверена преработка][проверена преработка]
(→‎Наводи: Промена на голем број печатни грешки како и додаден hyperlink за Крит.)
с (промена на дефинирањето за Хера.)
'''Хера''' ({{lang-grc|Ἥρα}}) — ќерка на [[Крон]] и [[Реја]], родена е на островот Сем (Арг) и одраснала во [[Аркадија]], каде ја воспитувал [[Темен]], синот на [[Палазг]]. Дадилките ѝ биле годишните времиња. Била прогонета од татка си и Зевс ја пронашол во [[Кнос]], на [[Крит]].На почеток Зевс ѝ се додворувал без успех, но потоа се престорил во покисната кукавица и таа се сожалила на него, го прернала, а тој ја силувал враќајќи си го својот вистински лик. Таа била врховна божица во старогрчката митологија, божица на бракот, на [[небо]]то во старогрчката митологија. Со врховниот грчки Бог [[Зевс]] таа била мајка на божествените деца [[Арес]], [[Хеб]] и [[Хефест]].<ref>Robert Grevs, Grčki mitovi, Nolit, Beograd, 1992, str. 48 - 49.</ref>
 
Хера или Јунона (старогрч. Ἥρη, лат. Iuno) –била законска сопруга на Зевс иако му била сестра. Во ликот била најубавата божица претставена со круна на главата, облечена во елегантен фустан стегнат со појас, а носела златни сандали на стапалата. Хера уживала во луксузен накит. Зевс постојано ја изневерувал со многу божици и смртнички за што таа посредно му се одмаздувала, напаѓајќи ги љубовниците или нивните вонбрачни деца што тие му ги раѓале. Важела за заштитничка на женскиот род и на светоста на бракот. Калинката е нејзиниот растителен симбол кој ја означувал плодноста, а светото животно ѝ е паунот.
 
== Наводи ==
17

уредувања