Меделин од Шведска: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(Создадено преведувајќи ја страницата „Princess Madeleine, Duchess of Hälsingland and Gästrikland“)
 
Нема опис на уредувањето
* Принц Николас, војвода од Ангерманланд
* Принцеза Адријана, војвотка од Блекинг
}}|full name=Меделин Тереза Амелија Joзефин|house=[[House of Bernadotte|Bernadotte]]|father=[[Карл XVI Густаф]]|mother=[[Силвија од Шведска]]|religion=Шведска црква}}'''Принцезата Меделин од Шведска, војвотката од Хелсингленд и Гестрикланд''' (Меделин Тереза Амелија Joзефин; <ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.kungahuset.se/kungafamiljen/hkhprinsessanmadeleine/biografi.4.4ea495e313c19c119aa7d41.html|title=Biografi - Sveriges Kungahus|work=www.kungahuset.se|language=sv|accessdate=2020-10-06}}</ref> родена на 10{{Родена на|10|јуни |1982 година}}), е- втората ќерка и најмалото дете на [[Карл XVI Густав|кралот Карл XVI Густаф]] и [[Силвија од Шведска|кралицата Силвија]]. По раѓањето, таа беше трета по [[Линија на наследство на шведскиот трон|ред за наследник на шведскиот трон]]. Таа во моментов е седма во редот на наследување. Принцезата Меделин е омажена за британско-американскиот финансиер Кристофер О'Нил . Тие имаат три деца, принцезата Леонора, принцот Никола и принцезата Адриен.
 
== Ран живот ==
 
=== Титула ===
Меделин е стилизирана како: Нејзиното кралско височество принцезата Меделин од Шведска, војвотката од [[Хелсингланд]] и [[Јестрикланд|Гестрикланд]] .
 
=== Почести ===
Анонимен корисник