Алтернатива (политичка партија): Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Infobox Political_Party | state = Република Македонија | party_name = Алтернатива<br><small>Alternat...)
 
Нема опис на уредувањето
 
== Историја ==
Партијата била формирана на 10 март 2019. За претседател на партијата бил избран Африм Гаши.<ref>[https://www.trt.net.tr/makedonski/rieghion/2019/03/10/formirana-nova-politichka-partija-na-albantsitie-altiernativa-vo-sievierna-makiedonija-1160412 Формирана нова политичка партија на Албанците "АлтернАтивААлтернатива" во Северна Македонија, TRT Македонски, 10.03.2019]</ref>
 
На [[Македонски парламентарни избори (2020)|парламентарните избори во 2020 година]], партијата настапила во коалиција со [[Алијанса за Албанците]].<ref>[https://360stepeni.mk/alijansa-i-alternativa-utre-ke-ja-zaverat-koalitsijata/ Алијанса и Алтернатива утре ќе ја заверат коалицијата, 360 степени, 20.02.2020]</ref>