Глам-метал: Разлика помеѓу преработките

Додадени 55 бајти ,  пред 13 години
асдсад
(асд)
(асдсад)
|стилско_потекло=[[Хеви метал]], [[Поп рок]], [[хард рок]]
|културно_потекло=Рани 80-ти во [[Sunset strip]], [[Лос ангелес]], [[Калифорнија]], [[САД]]
|инструменти=[[Електрична гитара]] - [[Бас гитара|Бас]] - [[Тапани]] - [[СинтисајзерКлавијатури]]
|популарност=1983-1992 во САД; светска популарност 1986-1992
|изведени=
 
Жанрот има големо влијание од глам рокот од 70-тите и од многуте [[хеви метал]] бендови.Според некои тврдења првиот глам метал бенд од 80-тите бил финскиот бенд [[Hanoi Rocks]].Но во [[САД]] многу фанови тврдат дека движењето на [[Sunset strip]] започнало од страна на [[Motley crue]] и претходниот бенд на Nikki Sixx - London. Други тврдат дека глам металот бил започнат со ''[[Metal Health]]'' - албумот на [[Quiet Riot]] кој стигнал дури и на првото место на ранг листите во раните 80-ти.
 
== Види исто така ==
*[[Глам рок]]
 
{{никулец}}
114

уредувања