Разлика помеѓу преработките на „Дивље“

Додадени 124 бајти ,  пред 1 година
 
Секои петок, сабота и недела до селото оди автобус на [[ЈСП]] број 69. Имаат и улично осветление и телефон. Селото полека се претвора во монденско место, затоа што некои млади, чии родители имаат плацеви или стари куќи, сега градат големи и нови вили.
Оние мештани што се уште чуваат овци, си имаат проблеми со волците., Овчаритеа овчарите со тој проблем се справуваат така што ги бркаат со петардизенги и кобри, а и по некоја магнумка. Мечки во селото нема, иако има едно место, близу еден од камените крстови, кое се вика Мечкоица. Сепак, она што им е најголем проблем на луѓето што живеат во Дивле е водата. Имаат цевки, ама немаат вода. Пред неколку години локалната власт им ставила цевки, но не им пуштила вода. И самите не знаат зошто. Гавро вели, затоа што нема гласачко тело во Дивле, вкупно 35 души, па партиите „немаат интерес да ги лажат“.
 
== Историja ==
34

уредувања