Разлика помеѓу преработките на „Данска“

Одземени 14 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
}}
 
'''Данска''' ([[дански јазик|дански]]: ''Danmark'') е држава која се наоѓа во [[Северна Европа]]. Главен град на Данска е [[Копенхаген]]. Кралството Данска е најмала држава на [[Скандинавски полуостров|Скандинавскиот полуостров]]. Таа е член на [[Европска Унија|Европската унија]]. Данска излегува на [[Балтичко Море]] и [[Северно Море]] а се состои од 13 општини (''amter''), една самостојна градска општина и два автономни региони – [[Гренланд]] и [[Фарски Острови|Фарски
острови]].
 
Данска е високо развиена како индустриски така и аграрно држава. Во производството преовладуваат мали и средни претпријатија. Најмногу организации постојат во металопреработувачката, хемиската и прехранбената индустрија.
 
''Табела 1: Годишни реални стапки на растеж на БДПBDP во Данска (1990-2013)''<ref>[http://ec.europa.eu/eurostat Eurostat (пристапено на 20.9.2017)]</ref>
{| class="wikitable"
|-
Анонимен корисник