Разлика помеѓу преработките на „Маквориски пингвин“

Вметнување фотографии
(Создадено преведувајќи ја страницата „Макворијски пингвин“)
 
(Вметнување фотографии)
[[Податотека:RoyalPenguins2.JPG|мини|Макворијски пингвин]]
'''Макворијски пингвин''' ( {{Lang-la|Eudyptes schlegeli}} ) е [[пингвин]] кој живее во водите околу [[Антарктик|Антарктикот]] .
 
== Физички особини ==
[[Податотека:Royal Penguin FAce.jpg|мини|лево|главата на макворијскиот пингвин]]
Макворијскиот пингвин расте од 65-76 cm и тежи 3-8 kg . Изгледаат како макаронските пингвин, но имаат бело лице и брада, за разлика од црните макаронски пингвини.
 
131

уредување