Телескоп: Разлика помеѓу преработките

Додадени 62 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''Телескоп''' (грчки: теле (магаре) - далеку, скопеин - гледа) е еден од најважните [[Астрономија|астрoономски]] и [[Оптика|оптички]] инструменти.
Телескопот собира и фокусира [[светлина]] т.е [[електромагнетно зрачење]] и покажува зголемена слика на многу оддалечени објекти.
Со помож на оваа справа можеме да видиме и снимиме сликисргљергллкерхфињкерхгуњерѕјгхлерглки на објекти кои се премногу оддалечени, премали или со слаб сјај.
Под телескоп најчесто се подразбира '''оптички телескоп''',но постојат и телескопи кои собираат зрачење од некој друг дел на [[спектар]]от од електро магнетното зрачење. Постојат и '''[[радиотелескоп]]и''',кои користат радиоантена, а постојат и телескопи за [[Гама зрачење|гама-зраци]].<br />
[[Податотека:Keplertelescope.png|left|450px|thumb|Телескоп рефрактор[http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9e/KeplerEQ.png]|врска=%D0%9F%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BA%D0%B0:Keplertelescope.png]]
Анонимен корисник