Разлика помеѓу преработките на „Нептун“

Додаден 1 бајт ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
=== Откривање ===
[[Податотека:Galileo-picture.jpg|лево|мини|232x232пкс|[[Галилео Галилеј]]]]
Некои од најраните снимени набљудувања што некогаш биле направени преку [[телескоп]], цртежите на Галилео на 28 декември 1612 и 27 јануари 1613 содржат зацртани точки кои се совпаѓаат со она што е сега познато дека е позицијата на Нептун. Во двете прилики, Галилео се чини дека го погрешил Нептун за фиксна ѕвезда кога се појавила во близина - кон Јупитер на [[ноќното небо]]<ref/><ref name=ring1/>
{{cite book |first=Alan |last=Hirschfeld |title=Parallax: The Race to Measure the Cosmos |date=2001 |publisher=Henry Holt |location=New York, New York |isbn=978-0-8050-7133-7}}</ref>; Оттука, тој не е заслужен за откривањето на Нептун. На неговото прво забележување во декември 1612 година, Нептун беше речиси неподвижен на небото, бидејќи токму тој пат се појави ретроградна. Ова очигледно назад движење се создава кога орбитата на Земјата го зема минатото надворешна планета. Бидејќи Нептун го започна својот годишен ретрограден циклус, движењето на планетата беше премногу мало за да биде откриено со малиот телескоп на Галилео.<ref>
{{cite book |first=Mark |last=Littmann |author2=Standish, E.M. |title=Planets Beyond: Discovering the Outer Solar System |date=2004 |publisher=Courier Dover Publications |isbn=978-0-486-43602-9}}</ref> Во јули 2009 година, физичарот од Универзитетот во Мелбурн, [[Дејвид Џејмисон]], најавил нови докази дека Галилео бил барем свесен дека ѕвездата што ја видел се движела во однос на фиксните ѕвезди.<ref>
22

уредувања