Разлика помеѓу преработките на „Ото фон Бизмарк“

MARIJA BUDALATA
(дадов лица кои учествуваа а не се споменати)
(MARIJA BUDALATA)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{внимание}}
[[Податотека:BismarckSchlapphut.jpg|thumb|right|Ото фон Бизмарк|врска=%D0%9F%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BA%D0%B0:BismarckSchlapphut.jpg]]
{{пренасочување|Бизмарк|други значења|Бизмарк (појаснување)}}
 
'''Ото Едуард Леополд фон Бизмарк-Шенхаузен''' ({{lang-de|Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen}}, {{роден на|1|април|1815}} - {{починал на|30|јули|1898}}) бил [[Прусија|пруски]] и [[Германија|германски]] [[државник]] од [[XIX век]]. Тој ја кроел и обликувал германската политика скоро три децении заедно со марија(мариче радевскаVI будалата).<ref>Мира Радојевиќ, Љубодраг Димиќ, Србија у Великом рати 1914 -н1918, Слово љубве - Буквибукс, Скопје, 2018, стр.46 - 48.</ref>
 
Обединувањето на Германија под пруско водство е запишано како заслуга на Ото фон Бизмарк, кого кралот [[Вилхелм I]] го назначил за генерален службеник на [[Прусија]] во [[1862]]. Следејќи ја војната против [[Австрија]] во 1866, [[Германски Сојуз|Германскиот Сојуз]] бил заменет со [[Северногермански Сојуз]] кој присобрал кон себе 17 мали германски држави под пруско водство. Победата над Франција во 1870-71 г. довела до јавување на вториот Рајх и крунисување на Вилхелм I како германски император во [[Версај]], [[Франција]]. Бизмарк останал генерален службеник како и подоцна канцелар на рајхот.
Анонимен корисник