Разлика помеѓу преработките на „Маќаш Ракоши“

Одземен 151 бајт ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Маћаш Ракоши“)
с
{{Инфокутија Политичар|име=Маћаш Ракоши|датум_рођења={{Датум рођења|1892|3|9}}|место_рођења=[[Ада (место)|Ада]]|држава_рођења=[[Аустроугарска]]|датум_смрти={{Датум смрти|1971|2|5|1892|3|9}}|место_смрти=[[Нижњи Новгород|Горки]]|држава_смрти=[[Савез Совјетских Социјалистичких Република|Совјетски Савез]]|држављанство=Мађарско|народност=|слика=Rákosi Mátyás a Magyar Rádió stúdiójában. Fortepan 56201.jpg|ширина_слике=|опис=|партија=[[Комунистичка партија Мађарске]], [[Мађарска радничка народна партија]]|супружник=|функција_1=Председник Већа министара НР Мађарске|претходник_1=[[Иштван Доби]]|наследник_1=[[Имре Нађ]]|почетак_функције_1=[[14. август]] [[1952]]|крај_функције_1=[[4. јул]] [[1953]].|функција_2=Секретар КП Мађарске|претходник_2=|наследник_2=[[Ерне Гере]]|почетак_функције_2=[[1945]]|крај_функције_2=[[18. јул]] [[1956]].|вероисповест=[[Атеизам]]|професија=Политичар|потпис=|амблем=[[Датотека:Coat of arms of Hungary (1949-1956).svg|100п]]<br /><small>[[Грб Мађарске|Грб]] [[Народна Република Мађарска|Народне Републике Мађарске]]}} '''Маѓаш Ракоши''' ( {{Lang-hu|Mátyás Rákosi}} ; [[9 март]] [[1892]] - [[5 февруари]] [[1971]] ) бил унгарски комунист, секретар на КП на Унгарија од [[1945|1945 година]] . до [[1956|1956 година]] . и [[премиер]] Република Унгарија од [[1952|1952 година]] до [[1953|1953 година]] . година.
 
== Биографија ==
Роден како ''Маѓаш Розенфелд'' . во градот Ада , тогашна [[Австро-Унгарија|Австроунгарија]] . <ref name="Gábor Murányi">[http://www.hungarianquarterly.com/no144/p79.html Gábor Murányi] {{Wayback|url=http://www.hungarianquarterly.com/no144/p79.html|date=20080124044354}}, Приступљено 12. 4. 2013.</ref> {{sfn|Lendvai|2003|pp=430}} <ref><div> [http://www.encyclopedia.com/doc/1O85-RkosiMtys.html?Q=KOSI Mátyás Rákosi - Encyclopedia.com] , Преземено 12 април 2013 </div></ref> Тој бил шестиот син на еврејски трговец. Служел во австро-унгарската војска кога избила [[Прва светска војна|Првата светска војна]] , а тој бил заробен на [[Источен фронт (Прва светска војна)|Источниот фронт]] .
 
Се вратил дома во [[1919|1919 година]] . учествувал во комунистичката влада на премиерот [[Бела Кун]] . По задушување на револуцијата, тој отишол во [[Сојуз на Советските Социјалистички Републики|Советскиот Сојуз]] и се вратил во Унгарија во 1924 година година каде што тој бил затворен и вратен во СССР во 1940 година .Се со цел да се вратат во Унгарија револуционерните знамиња што руските војници ги заробија во Вилагош 1849 година. <ref name="Mátyás Rákosi"><div> [http://www.rev.hu/history_of_56/szerviz/kislex/biograf/rakosi.htm Mátyás Rákosi] , Преземено 12 април 2013 </div></ref> Во Советскиот Сојуз бил секретар на [[Комунистичка интернационала|Коминтерната]] . Се вратил во Унгарија на 30 јануари 1945 година со помош на [[Црвена армија|Црвената армија]] се со цел да ја организира [[Унгарска работничка народна партија|Унгарската комунистичка партија]]. <ref name="Mátyás Rákosi" />
 
По ослободувањето на Унгарија во 1945 година, тој станал генерален секретар на [[Унгарска работничка народна партија|унгарскатаУнгарската комунистичка партија]].1948 година , тој ги натерал социјалдемократите да се приклучат кон комунистите се со цел да ја формираат [[Унгарска работничка народна партија|Унгарската работничка народна партија]] . До 1949 година ја укина опозицијата, со што Унгарија стана една партиска држава. Често тој се опишуваше како ''најдобар унгарски ученик на [[Јосиф Сталин|Сталин]]'' . Тој разви силен култ на личноста . За време на неговото владеење, голем број вистински и потенцијални непријатели на новата влада беа уапсени и убиени.
 
== Извори ==
239

уредувања