Разлика помеѓу преработките на „3 век“

Додадени 15 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
Во текот на овој век [[Римско Царство|Римската империја]] се наоѓала во криза, што го означило почетокот на [[Доцна антика|доцната антика]].<ref name=":0">{{Наведена книга|title=Stari svet|last=Dušanić|first=Slobodan|publisher=Narodna knjiga, Vuk Karadzic, Rad|year=1983|isbn=|location=Beograd|pages=252-258}}</ref> Во [[Персија]], [[Партијска империја|Партијската империја]] била наследена од [[Сасанидско Царство|Сасанидската империја]].<ref>{{Наведена книга|title=Stari svet|last=Dušanić|first=Slobodan|publisher=Narodna knjiga, Vuk Karadzic, Rad|year=1983|isbn=|location=Beograd|pages=295-298}}</ref> Во [[Древна Индија|Индија]], [[Кушанска империја|Кушанската империја]] била заменета со империјата [[Гупта]].<ref>{{Наведена книга|title=Stari svet|last=Dušanić|first=Slobodan|publisher=Narodna knjiga, Vuk Karadzic, Rad|year=1983|isbn=|location=Beograd|pages=304-306}}</ref> Кина се наоѓала во периодот на [[Трите кралства]].<ref>{{Наведена книга|title=Stari svet|last=Dušanić|first=Slobodan|publisher=Narodna knjiga, Vuk Karadzic, Rad|year=1983|isbn=|location=Beograd|pages=308-315}}</ref> [[Хунну]] ја формирале државата [[Сја (држава)|Сја]] под водство на [[Лиу Кубеи]]. Во [[Корејски Полуостров|Кореја]] владееле [[Трите кралства на Кореја]]. [[Јапонија]] била во периодот [[Кофун]]. Во [[југоисточна Азија]] постоеле група на слабо поврзани држави, наречени со заедничко име [[Фунан]].
 
Во ова време во [[Потсахар1900
Во ова време во [[Потсахарска Африка|субсахарска Африка]], експанзијата на [[Банту-јазици|Банту]] племињата дошла до [[Јужна Африка (регион)|јужна Африка]].
ска Африка|субсахарска Африка]], експанзијата на
 
Во ова време во [[Потсахарска Африка|субсахарска Африка]], експанзијата на [[Банту-јазици|Банту]] племињата дошла до [[Јужна Африка (регион)|јужна Африка]].
 
Во [[предколумбиска Америка]], културата [[Адена]] од долината на реката [[Охајо (река)|Охајо]] пропаднала, за на нејзино место да се развие [[Хоупвелска култура|Хоупвелската култура]]. Цивилизацијата на [[Маи|Маите]] во [[Средна Америка]] навлегла во својата класична ера.
[[Податотека:World in 250 CE.png|мини|198x198px|Мапа на светот во 250 година.]]
4499992
 
== Римската империја во 3 век ==
Анонимен корисник