Беспилотно летало: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Unmanned aerial vehicle“)
 
сНема опис на уредувањето
[[File:Onyxstar_Fox-C8_XT_xender_360.jpg|мини|[//en.wikipedia.org/wiki/AltiGator AltiGator] цивилно летало OnyxStar Fox-C8 XT во лет]]
[[File:Anakonda_2012_03.jpg|мини|UAV започне од воздух-напојува [//en.wikipedia.org/wiki/Aircraft_catapult катапулт] ]]
<span>'''Б'''</span>'''еспилотнo воздушнo леталo''' ('''UAV'''), попознато како '''дрон''', е [//en.wikipedia.org/wiki/Aircraft авионавионски] или хеликоптерски тип на летало без човечки [//en.wikipedia.org/wiki/Aircraft_pilot пилот] на леталото. UAVsБЛ сее составен дел на [//en.wikipedia.org/wiki/Unmanned_aerial_vehicle%23Terminology беспилотни авиони систем (UAS)]; кои вклучуваат UAVбеспилотно летало, копненикопнен контролер, како и систем на комуникација меѓу дванив. Летот на UAVsБЛ може да работатсе врши со различни степени на [//en.wikipedia.org/wiki/Vehicular_automation автономија]: или под далечински управувач со човечки оператор или самостојно од страна на одборот навграден компјутеритепроцесор.<ref name="ICAO's circular 328 AN/190">{{cite web|url=http://www.icao.int/Meetings/UAS/Documents/Circular%20328_en.pdf|title=ICAO's circular 328 AN/190 : Unmanned Aircraft Systems|publisher=ICAO|accessdate=3 February 2016}}</ref>
 
== РеференциНаводи ==
{{Reflist|30em}}
[[Категорија:Вградени системи]]
35

уредувања