Разлика помеѓу преработките на „Филолошки факултет „Блаже Конески“ - Скопје“

нема опис на уредувањето
(ставено е името на актуелниот декан)
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
}}
 
'''Филолошкиот факултет „Блаже Конески“''' при [[Универзитет „Св. Кирил и Методиј“|Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“]] во [[Скопје]] е највисока образовна и научна и јавна установа од областа на [[филологија|филолошките науки]] во [[Република Македонија]]. Наречен е по истакнатниот книжевник и лингвист [[Блаже Конески]] (1921-19971993) — еден од првите негови професори.
 
== Основање ==
8

уредувања