Разлика помеѓу преработките на „Иван Точко“

Додадени 64 бајти ,  пред 11 година
с
роден на/во шаблон
с (роден на/во шаблон)
'''Иван Точко''' ([[{{роден во|Охрид]]}}, [[9{{роден на|9|јануари]] [[|1914]]}} - [[{{починал во|Скопје]]}}, [[12{{починал на|12|ноември]] [[|1973]]}}) е [[раскажувач]], [[новинар]] и [[драмски писател]]. Се школувал во [[Охрид]] и [[Битола]]. Завршил Правен факултет во [[Белград]] и Театарска академија во [[Софија]].
 
Беше учесник во [[НОВ]] на Македонија. Работеше како новинар во „Нова Македонија“, во [[Радио Скопје]] и беше уредник на списанието „Македонија“.