Разлика помеѓу преработките на „Флојд Ландис“

Одземени 82 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
(нова страница)
 
==Флојд Ландис==
 
 
 
Флојд Ландис (енгл. Floyd Landis; 14. октомбар [[1975 година]]) e бивш амерички професионалeн бициклист во период од [[1999]] до [[2010]] година. Пред тоа, Ландис возел моунтајн бајк и бил во 1993. година национален шампион за возачи до 23 години. Најголемиот успех во кариерата го остварил [[2006]] година кога ја освоил [[Тур Де Франс]], но му је одзеле победата после позитивен допинг тест и препишане е на [[Оскар Переир]].
635

уредувања