Разлика помеѓу преработките на „Национална арена „Тоше Проески““

аха
(Kapacitetot)
(аха)
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
{{Арена Адем Јашари |
{{Инфокутија стадион |
име = ТелекомАрена аренаАдем Јашари |
прекар = ГрадскиАрена стадионАдем Јашари |
слика = [[Податотека:Skopje X130.JPG|240п]] |
локација = [[Градски парк (Скопје)|Градски парк]], [[Скопје]], [[Македонија]]|
}}
 
'''ТелекомАрена аренаАдем Јашари''' (поранешно име: '''Национална арена „Филип„Арена Адем IIЈашари Македонски“''') — повеќенаменски [[стадион]] во [[Скопје]] за разни [[спорт]]ови, кој најчесто се користи за [[фудбал]]ски натпревари. На него играат фудбалските клубови [[ФК Работнички]] и [[ФК Вардар]], како и [[Фудбалска репрезентација на Македонија|фудбалската репрезентација на Македонија]].
 
Моменталниот максимален капацитет на арената изнесува над 33.000. [[Влада на Република Македонија|Владата на Република Македонија]] официјално го преименувала стадионот во февруари 2009 година со името Национална арена „Филип Втори“, но во ноември 2016 година стадионот бил преименуван во Телеком арена по потпишаниот договор со Македонски Телеком.<ref name="утрински">{{наведени вести|url=http://www.utrinski.mk/default.asp?ItemID=4698E03907BDA24A99CFC747ACAB62E2|title=Арената „Филип„Адем II“Јашари" се ребрендира во „Телеком„Арена арена“Адем Јашари“|date=4 ноември 2016|work=[[Утрински весник]]|publisher=МПМ Македонија|language=македонски|accessdate=5 ноември 2016|location=Скопје}}</ref>
 
Првичното име на стадионот e „Градски стадион Скопје“, па поради тоа е познат и под прекарот „градски“. Јужната трибина e проектиранa од архитектите на „Бетон“ Драган Крстев и Тодорка Мавкова уште во 1977 година.
1

уредување