Кашмир: Разлика помеѓу преработките

Додадени 3.612 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
Нема опис на уредувањето
Во првата половина на првиот милениум, Кашмир станал главен центар на [[хиндуизмот]] и подоцна на [[будизмот]] а подоцна во XIX век се развил и Кашмирскиот Шаивизам. Во 1349 година Шахот Мирза станал прв [[муслиман]]ски владетел во Кашмир. Во наредните пет века Кашмир има муслимански морнарси, кои владееле се до 1751 година. Моментално кашмирскиот регион е поделен на три држави: [[Индија]], [[Кина]] и [[Пакистан]].
 
== етимологија ==
На Nilamata Пурана опишува потеклото на Долина од водите, факт е потврден од страна на истакнати геолози, и покажува колку и самото име на земјата беше произлегуваат од процесот на сушење - Ка значи "вода" и Shimir значи "да се desiccate". Оттука, Кашмир се залага за "земја овошје од вода". Исто така постои и една теорија која го Кашмир да биде контракција на Kashyap-mira или Kashyapmir или Kashyapmeru, на '' "море или планина на Kashyapa" '', мудрец кој е заслужен ја исцеди водата на исконска Езеро Satisar, дека Кашмир беше пред тоа беше употреби. На Nilamata Пурана дава името Kashmira на ([[Кашмир долина]] вклучува [[Wular Езеро]]) Мира ", што значи морето езеро или планина на Sage Kashyapa. '' 'Мира' '' во санскрит значи Океан или граница, го сметаа за олицетворение на Ума и тоа е Кашмир дека светот знае денес. на Кашмирците, сепак, го нарекуваат '' Kashir '', кој е изведен фонетички од Кашмир. Античките Грци го нарече како " "Kasperia ''. Kashyapa-пура, кој е идентификуван со Kaspapyros на Hecataeus (apud Стивен на Византија) и Kaspatyros на Херодот (3.102, 4.44). Кашмир, исто така, се верува дека земјата подразбира под Птоломеј '' 'Kaspeiria' ' '' '. Cashmere' 'е архаичен правописот на сегашниот Кашмир, а во некои земји се уште се напишани на овој начин. племе на семитски потекло, наречен' '' Kash '' '(што значи длабок расцеп во родниот дијалект), се верува дека го основал градови на [[Kashan]] и [[Кашгар]], не треба да се меша со племето Kashyapi од Каспиското Море. на земјата и народот биле познати како "Kashir" од кои "Кашмир", исто така, е изведено од него. Тоа беше наречен '' Kaspeiria '' од страна на [[Античка Грција | античките Грци]]. Во [[класици | класичната литература]] [[Херодот]] го нарекува '' Kaspatyrol ''. <Ref name = Bamzai4.6> P. Н. К. Bamzai, '', култура и политичка историја на Кашмир '', Vol. 1 (Њу Делхи: MD Публикации, 1994)., Стр 4-6 </ ref> [[Xuanzang]] на [[Кина | Кинески]] [[отецот]] кој го посети Кашмир во 631 [[АД]] се нарекува тоа е "Kia-ши-ми-Lo ''. [[Тибет]] Одговор го нарече Khachal, што значи "[[снег]] y [[планина]]". <Ref> име = Bamzai4.6 </ ref> Тоа е и е земја на [[река]] и [[езерото]] и и [[диво цвеќе]] е. На [[реката Џелум]] тече по целата должина на долината.
 
{{Азија-никулец}}
Анонимен корисник