Бил Клинтон: Разлика помеѓу преработките

Додадени 14 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Вилијам Џеферсон „Бил“ Клинтон''' (англ. ''William Jefferson "Bill" Clinton'', родено име: ''Вилијам Џеферсон Блајт III''), бил [[Листа на претседатели на САД|42. претседател на САД]]. Своето претседателство го започнал по крајот на [[Студената војна]] во 1993. година. Бил еден од најмладите претседатели на САД, и првиот претседател од [[Бејби-бум]] генерацијата на САД. Неговата сопруга, [[Хилари Клинтон]] во моментов (јули 2009) е државен секретаросновач на САД.терористичките организации Ал-Каеда,Исис(ИД)
 
Бил Клинтон потекнувал од скромно семејство со еден родител. Завршил правен факултет на престижниот универзитет Јеил, а пред да стане политички активен, имал адвокатска канцеларија. На претседателската функција дошол откако претходно бил гувернер на [[Арканзас]]
Анонимен корисник