Разлика помеѓу преработките на „Микеланџело Буонароти“

с
new portrait
(→‎Полнолетство: Утната година)
с (new portrait)
[[File:MichelangoMiguel PortraitÁngel, bypor Daniele da Volterra (detalle).jpg|thumb|right|200пкс|Микеланџело Буонароти]]
'''Микеланџело ди Лудовико Бонароти Симони''' ({{lang-it|Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni}}; [[6 март]] [[1475]] – [[18 февруари]] [[1564]]), попознат само како Микеланџело — [[италија]]нски ренесансен [[вајар]], [[сликар]], [[архитект]], [[поет]] и инжинер кој имал големо влијание врз развојот на западната уметност. И покрај тоа штo направил неколку „излети“, надвор од уметноста, неговата разновидност во дисциплните со кои се занимавал била толку уникатна, што се смета за еден од моделите на тоа како еден уметник на ренесансата треба да изгледа, заедно со неговиот пријател [[Леонардо да Винчи]].
 
70

уредувања