Габа: Разлика помеѓу преработките

Одземени 164 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
}}
[[Податотека:K_1033CR08-9_Yellow_fungus_on_stalk.jpeg|thumb|Жoлта гaба]]
 
[[Податотека:Pec1.jpg|thumb|Печурки]]
[[Податотека:pec2.jpg|thumb|Печурки]]
[[Податотека:pec4.jpg|thumb|Печурки]]
 
'''Габа''' — [[Еукариота|еукариотски]] [[организам]] што ја дигестира [[Храна|храната]] екстерно и ги апсорбира хранливите [[Молекула|молекули]] во нејзините [[Клетка|клетки]]. Габите се многу значајни економски: [[квасец]]от е одговорен за ферментацијата на [[Пиво|пивото]] и [[Леб|лебот]] и фармите со [[Печурка|печурки]] се голема индустрија во некои земји. Габите се основни [[Разградувач|разградувачи]] на мртвите растенија и живата материја во многу [[екосистем]]и, и вообичаено можат да се видат во стар леб како [[мувла]]. Но, комплексната биологија на габите се проширува многу повеќе од ова вообичаено знаење за нив.
190

уредувања