Разлика помеѓу преработките на „Методија Андонов - Ченто“

с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
 
== По смртта ==
Долги години по смртта, Методија Андонов - Ченто бил табу тема и ретко бил спомнуван во историските книги и учебници, а и јавните разговори поврзани со него биле строго забранети. Во [[1990]] година, на барање на неговиот син [[Илија Андонов - Ченто]], е обновен судскиот процес против него и на [[22 октомври]], по повторената кривична пресуда, Окружниот суд во Скопје ја укина пресудата од [[1946]] година. На 22 октомври 2010 година, претседателот на Република Македонија постхумно го одликувал Ченто со „Орден на Република Македонија“, орден кој го имаат само поранешните претседатели на Македонија и три реномирани македонски институции.<ref>[http://kirilica.com.mk/vest.asp?id=58617 Ченто е постхумно одликуван]</ref>
 
==Споменици==
3

уредувања