Разлика помеѓу преработките на „Плејстејшн“

Додадени 17 бајти ,  пред 4 години
с
Првобитниот Плејстејшн издаден во Декември 1994тата година беше прв од најрасространетата серија на конзоли и рачни уреди за играње на Плејстејшн.Тука беа вклучени следбенички конзоли и надградби вклучувајќи го и [http://Нет%20Јарозе Нет Јарозе](посебно црно Плејстејшн со алатки и упатства за програмирење на игри и апликации),"ПС Уан"(помала верзија на оригиналот)и Покетстејшн(рачен уред што ги подобрува игрите на Плејстејшн и делува како мемориска картичка).Беше петта верзија на конзоли за видеоигри во натпревар против Сега Сатурн и Нинтендо 64.До 31ви Март 2005та година,Плејстејшн и ПС Уан заедно испорачаа вкупно 102.49 милиони примероци,станувајќи првата конзола за видеоигри што продала 100 милиони примероци.Ќ
===== ПС Уан (2000) =====
[[File:Sony-PSone-wLCDConsole-wScreen-Open-ScreenFL.jpg|thumb|upright|The redesigned PSone with optional LCD Screen]]
Пуштена во продажба на 7ми Јули 2000та година,истовремено со неговиот следбеник Плејстејшн 2,ПС Уан беше значајно помала,редизајнирана верзија на оригиналната конзола за видеоигри Плејстејшн.ПС Уан продолжи да ги надмине во продажба сите други конзоли,вклучувајќи го и следбеникот низ остатокот од годината.Се карактеризираше со две главни промени од неговиот претходник,првата козметичка промена и втората имајќи главно мени со Графички кориснички интерфејс.
===== Плејстејшн 2 (2000) =====
1

уредување