Разлика помеѓу преработките на „Фудбалот во Прилеп“

Додадени 810 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
 
== Ученички тим==
Првиот прилепски Спортски клуб „ Македонија“ е оформен 1922 година, на 12 јули 1922 година, битолските фудбалери отпатуваа во Прилеп каде се одигра првиот егзибиционен фудбалски натпревар.<ref> „ Фудбалот во Битола низ децении“,автор Димче Миноски.</ref>
Почетоците започнуваат во Прилепската гимназија каде што професорите по фискултура формирале фудбалски клуб, односно Ученички клуб. Во него играа следните играчи : Сотир Белакапа, Небреклија, Киро Шишко , Благоја Стојкоска - Жабата, Гиго Учителот , Трајан Мајата, Андон Шапче, Сотир Спасески, Сотир Смичко, Стевче Бабески, Даре Џамбаз, Јосе Сугаре, Миха Киселоски, Ѓорѓи Елим и други.<ref> „ Прилеп и прилепско низ историјата “ , книга 2, глава 3.</ref>
 
 
179

уредувања