Разлика помеѓу преработките на „Палеонтологија“

Додадени 42 бајти ,  пред 6 години
embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information
с (Bot: Migrating 82 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q7205 (translate me))
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
'''Палеонтологијата''' ги проучува остатоците на [[Живи суштества|живите суштества]] ([[фосил]]и) кои потекнуваат од различните слоеви на [[Земјина кора|Земјината кора]], споредувајќи ги фосилните остатоци со сродните денешни видови.
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Палеонтологија]]